Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaYan SanayiTürkiye’nin ilk rot üreticisi DİTAŞ, satış gelirlerini %33 arttırdı

Türkiye’nin ilk rot üreticisi DİTAŞ, satış gelirlerini %33 arttırdı

Türkiye’nin ilk rot üreticisi ve Türkiye’nin en büyük araç üreticilerinin “A” sınıfı tedarikçisi DİTAŞ, 2018’de satış gelirlerini bir önceki yıla göre %33 artırdı.

Üretimin yanı sıra Ar-Ge Merkezi’ni de Niğde’de kurarak, Anadolu’nun kalbinden dünyaya ihracat yapan DİTAŞ’ın, 2018’de yurtdışı satışları da 2017 yılına oranla %42 yükseldi.

DİTAŞ’ın net kârı %59 artış göstererek 7,5 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye’nin ilk rot üreticisi Ditaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., 2018 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı. Anadolu’nun kalbinde ürettiklerini başta ABD olmak üzere 30’dan fazla ülkeye ihraç ederek Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunan DİTAŞ, 2018’de satış gelirlerini bir önceki yıla oranla %33 arttırarak, 115,6 milyon TL’ye yükseltti. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) da %32 arttıran DİTAŞ’ın net kârı ise %59 artış göstererek 7,5 milyon TL’ye ulaştı.

DİTAŞ, 2018 yılsonunda kar payı dağıtımını, bir önceki yıla göre %62 oranında arttırdı. Temettü verimliliğinde ise Borsada işlem gören şirketler arasında %6,7 ile Türkiye sıralamasında 13. şirket oldu.

DİTAŞ’ın ihracat rakamları her yıl yükseliyor

Niğde’de kurduğu Ar-Ge Merkezi ile Anadolu’nun kalbinde sanayinin gelişimine katkı sağlamaya devam eden DİTAŞ, her yıl yükselttiği ihracat rakamları ile ülke ekonomisinin cari açığını azaltma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlıyor. 2018’de yurtdışı satışlarında, 2017 yılına oranla %42 artışla 71,4 milyon TL çıkarırken, yurtiçi net satışlarında ise %19 artışla 44,2 milyon TL’ye ulaştı.

BAYBAŞ: “2018’de gelirlerimizin %4’ünü Ar-Ge’ye ayırdık.”

2018 yılsonu finansal sonuçlarını değerlendiren DİTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Üye Selim BAYBAŞ, “Sadece otomotiv değil, ulaşım endüstrisinin güvenilir çözüm ortağı olarak değer yaratmayı en büyük hedefimiz olarak görüyoruz. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımız ile otomotiv ana sanayinin temel hedeflerine yönelik geliştirdiğimiz önemli projeler ile bu başarıya ulaştık. Savunma-havacılık, demiryolu ve tarım endüstrisi sektörlerinde de çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin %100 yerli sermayeli Türk markası

BAYBAŞ, 41 yıldır ürünlerindeki tüm ana operasyonları Niğde’de kurulu entegre fabrikasında, gerçekleştirerek otomotiv sektörüne hizmet verdiklerini belirtirken, “Türkiye’nin %100 yerli sermayeli bir Türk markası olarak, dünya otomotiv ve ulaşım endüstrisi teknoloji trendleri paralelinde ürünler geliştiriyoruz.

Ar-Ge’ye büyük yatırım yaptık. Hem Türkiye’de hem de global pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmak için 2017 yılından beri yatırım planlarımızı E4.0 altyapısına uygun olarak yapıyoruz. Ağırlık azaltmaya yönelik alternatif malzemeler, tasarım ve tasarım doğrulama konularına öncelik vererek yeni ürünler geliştiriyoruz.

2018’de gelirlerimizin %4’ünü Ar-Ge’ye ayırdık. Yetkin insan kaynağımız ile çözümler geliştiriyor, geleceğe ve yeni teknolojilere yatırım yapıyoruz. 2018 yılını hedeflerimizi gerçekleştirerek tamamladık. 2019’a da olumlu bakıyoruz. Önemli projeleri ülkemize kazandırmanın peşinde yoğun girişimlerimiz var” dedi.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER