Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELTEMSA’dan Avrupa Birliği’nin merkezine otobüs ihracatı!

TEMSA’dan Avrupa Birliği’nin merkezine otobüs ihracatı!

Sabancı Holding – PPF Group çatısı altında faaliyet gösteren TEMSA, İsveç’e yaptığı ilk elektrikli otobüs ihracatının ardından bu kez de Belçika’ya ilk parti teslimatını gerçekleştirdi.

  • TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Özellikle Belçika pazarında TEMSA’nın görünürlüğünü artırmanın ve marka bilinirliğini yukarı çekmenin, BENELUX pazarı açısından yeni fırsatlar doğuracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen hisse devir anlaşmalarıyla Sabancı Holding ile Skoda Transportation’ın ana ortağı PPF Group çatısı altına giren TEMSA Ulaşım Araçları A.Ş., ihracat atağını bu kez de Belçika ile taçlandırıyor. TEMSA, Belçika’nın güneyinde yer alan Wallonie bölgesinin toplu taşıma şirketi Opérateur de transport de Wallonie’ya (OTW) 4 adetten oluşan ilk parti teslimatını gerçekleştirdi.

TOPLAM SAYI İLK ETAPDA 40 ADEDİ BULACAK

TEMSA ve OTW arasında imzalanan sipariş sözleşmesine göre önümüzdeki Nisan ayında 22 adetten oluşan ikinci parti teslimat gerçekleştirilecek. 2021 yılının sonuna kadar gelecek devam niteliğindeki siparişler ile Wallonie yollarına çıkacak TEMSA markalı araçların sayısı 40’ı bulmuş olacak.

Wallonie toplamda 3,7 milyon nüfusa sahip bir bölge olarak dikkat çekerken, aynı zamanda Avrupa’nın ticari kavşağı olarak da biliniyor. Wallonie bölgesinin resmi ulaşım operatörü olan OTW’ye satışı gerçekleştirilen bu araçlar, Güney Belçika’nın toplu ulaşım faaliyetlerinde kullanılacak.

ÖNCE İSVEÇ, ARDINDAN BELÇİKA

TEMSA’nın kısa zamanda ciddi bir ihracat atağına kalktığına dikkat çeken TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Geçtiğimiz günlerde İsveç’e, 6 adetten oluşan MD9 electriCITY araçlarımızı ihraç etmiştik. TEMSA’nın ilk elektrikli araç ihracatını İsveç’e yapması bizim için çok anlamlıydı. Aradan geçen birkaç haftanın ardından ikinci ihracat rotamızın Belçika olmasından dolayı son derece mutluyuz. Bir kamu şirketi olan OTW, toplamda bin 543 araçtan oluşan toplu taşıma filosuyla yılda 159 milyon yolcu taşıyor. Taşımacılık hizmetlerinin büyük çoğunluğunu otobüsler ile gerçekleştiriyorlar. Bunun yanında Charleroi bölgesinde tramvay ve metro taşımacılığı da yapıyorlar. Adana’da ürettiğimiz araçlarımızı Avrupa Birliği’nin merkezinin bulunduğu ülkeye ihraç etmek memnuniyet verici” diye konuştu.

BENELUX PAZARI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Bu teslimatın aynı zamanda BENELUX ülkeleri (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) nezdinde ciddi bir referans niteliği taşıdığına da vurgu yapan Doğancıoğlu şunları söyledi: “Her yıl ciromuzun yaklaşık yüzde 5’ini ayırdığımız AR-GE çalışmalarıyla tüm segmentleri kapsayan geniş ürün yelpazemizle yarının yeni nesil mobilite çözümlerini tasarlıyor, geleceği şekillendiren akıllı mobilite vizyonuyla daha iyi bir gelecek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TEMSA’nın küresel pazarda daha fazla söz sahibi olacağı bir dönemin içindeyiz. Bu açıdan Belçika’ya yapılan bu teslimat bizler için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı. Özellikle Belçika pazarında TEMSA’nın görünürlüğünü artırmanın ve marka bilinirliğini yukarı çekmenin, BENELUX pazarı açısından yeni fırsatlar doğuracağına inanıyoruz.”

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER