Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana SayfaDEMİRYOLURus turistler otobüs, Araplar ise uçakla seyahati tercih ediyor

Rus turistler otobüs, Araplar ise uçakla seyahati tercih ediyor

Online seyahat bileti, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu obilet.com, yabancı turistlerin Türkiye’de seyahat alışkanlıklarını araştırdı.

  • Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’ye gelen yabancı turistler arasında en fazla otobüs bileti alan ülke vatandaşları sıralamasında Rus, Almanya, Azerbaycan, İran, Irak, Kazakistan ve Bulgaristan vatandaşları geliyor. Destinasyon bazında ise Antalya-Muğla, Antalya-Kapadokya, Muğla- Kapadokya yabancı turistlerin en çok tercih ettiği rotalarda ilk sıralarda yer alıyor.

Tarihi ve turistik zenginliğiyle Türkiye, yabancı turistler için cazip bir seçenek olmaya devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre 2023 yılının ilk 8 ayında 36,8 milyon yabancı turist Türkiye’yi ziyaret etti. Bu rakam, 2022 yılının aynı dönemine göre %14 artışa denk geliyor.

Kapadokya Antalya’ya gidenlerin durak noktası haline geldi

Obilet.com verilerine göre, Türkiye’ye gelen yabancı turistler arasında en fazla otobüs bileti alan ülke vatandaşları sıralamasında ilk sırayı Ruslar alıyor. Onları Almanya, Azerbaycan, İran, Irak, Kazakistan ve Bulgaristan vatandaşları izliyor. İngiltere ve Fransa uyruklu turistler, şimdilik Türkiye içinde farklı şehirleri ziyaret etmek yerine ağırlıklı olarak tek bir şehri ziyaret edip ülkelerine geri dönüyor. Körfez bölgelerinden ülkemize gelen Arap turistler ise Türkiye içi seyahatlerinde uçak ve özel transferi tercih etmeye devam ediyor.

Destinasyon bazında incelendiğinde Türkiye’de yabancılar tarafından en fazla otobüs bileti satın alınan illerin başında İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Nevşehir, Mersin, Denizli ve Ankara yer alıyor. Özellikle Kapadokya (Nevşehir) bölgesi, tatilini Antalya’da yapmayı tercih eden turistler açısından önemli bir ek durak haline geldi. Antalya-Kapadokya arasındaki seyahatlerde otobüs çok yaygın bir şekilde tercih ediliyor.

Farklı ülke vatandaşlarının en sık kullandıkları otobüs rotaları şu şekilde:

  • Rusya ve Ukrayna: Antalya-Muğla (Fethiye, Marmaris, Bodrum), Antalya-Kapadokya, Antalya-Mersin..
  • Çin ve G. Kore: Antalya-Kapadokya, Muğla-Kapadokya, Ankara-Kapadokya..
  • Almanya: Antalya-Denizli (Pamukkale), Antalya-Muğla (Fethiye), Ankara-İstanbul..
  • İran: Ankara-İstanbul, Van-Ankara..
  • Azerbaycan ve Kazakistan: Iğdır-İstanbul, İstanbul-İzmir, İstanbul-Muğla (Bodrum)..
  • Irak: Yalova-İstanbul, Ankara-İstanbul, Ankara-Çankırı..
  • Bulgaristan: Edirne-İstanbul, Edirne-Bulgaristan, Bursa-İzmir..

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER