Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGÜNCELBosch, yüksek dayanıklılığa sahip yeni EVO bujiyi tanıttı

Bosch, yüksek dayanıklılığa sahip yeni EVO bujiyi tanıttı

Modern motorlarda karşılaştığı oldukça zor koşullara tabi kaldığında bile uzun kullanım ömrü boyunca dengeli bir ateşlemeyi güvenilir bir şekilde sağlamak üzere tasarlanan son derece sağlam bir buji olan yeni Bosch EVO buji tanıtıldı.

İyileştirilmiş yalıtkan tasarımı ve 45 kV’ye çıkarılan yüksek dielektrik dayanımı sayesinde yeni bujiler, modern ve gelişmiş motorlarda meydana gelen ve mega vuruş olarak da bilinen düzensiz yanma işlemlerine bile dayanıyor.

Orta elektrotta lazer kaynaklı iridyum pime sahip EVO

Yeni Bosch EVO buji, turbo şarjlı benzinli direkt enjeksiyonlu motorların güvenilir bir şekilde ateşlenmesini sağlamak üzere geliştirildi. Mega vuruş durumlarında ortaya çıkabilecek basınç artışıyla başa çıkabilmesini sağlamak için termomekanik, mekanik ve elektronik açıdan son derece sağlamdır. Orta elektrottaki lazer kaynaklı iridyum pim ve topraklama elektrotu üzerindeki platin levha, kullanım ömrünün uzun olmasını ve aşınma dayanımının da yüksek olmasını sağlıyor. İyileştirilmiş bir yalıtkan tasarımına sahip olan EVO bujileri, sürekli çıkarma ve takma durumlarının da iyi bir şekilde üstesinden geliyor. Takılma işlemi sırasında, her koşul altında doğru torka dikkat edilmesi gerekiyor. Bujilerin yanma odasında tam olarak yerine oturmasını ve konumlandırılmasını sağlar. Bosch EVO bujileri, Bamberg, Almanya’daki Bosch fabrikasında üretilecek. Bu yılın Ekim ayında satışa sunulacaklar ve portföyün genişletilmesinin başlangıcı olacaklar. İlk adım olarak EVO bujileri, Volkswagen ve Mercedes-Benz araçların modern benzinli direkt enjeksiyonlu motorları için sunulacak.

Her bir motorun spesifik gereksinimlerini karşılamak üzere farklı elektrot alaşımları

Motor tipine bağlı olarak, modern motorların bujilerden beklentisi oldukça farklılık gösteriyor. Otomobil üreticileri ile yakın bir iş birliği içerisinde olan Bosch, bu nedenle her bir motorun spesifik gereksinimlerine uygun, orijinal ekipmanlı bujiler geliştiriyor. Bu amaç doğrultusunda Bosch mühendisleri, benzinli enjeksiyon ve ateşleme sistemleri alanlarında kapsamlı teknik bilgiye ve uzun yıllara dayanan deneyime sahip. 1902 yılında Bosch, ilk bujisi aracılığıyla hava/yakıt karışımının güvenli bir şekilde ateşlenmesine ilişkin sorunu çözmüştü. Bugünlerde Bosch, seri üretim binek otomobiller, küçük motorlar ve sabit gaz motorları için uygun bujiler sunuyor. Motor sporları ve bu amaç doğrultusunda geliştirilen inovasyonlardan alınan dersler hem geliştirme hem de seri üretim aşamalarını düzenli olarak etkiliyor.

Buji üretimi sırasında Bosch, her bir motorun spesifik gereksinimlerini karşılamak üzere diğer konuların yanı sıra farklı avantajlar sağlayan farklı elektrot alaşımları kullanıyor. Bosch tarafından geliştirilen ve ayrıca yeni EVO bujilerinde kullanılan yiv ve mahfazaya ilişkin nikel kaplama süreci gibi özel üretim teknikleri, paslanmaya karşı daha fazla koruma ve daha uzun bir kullanım ömrü sağlıyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER