Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaGÜNCELAkü teknolojisinde, yerli Ar-Ge ile önemli gelişme...

Akü teknolojisinde, yerli Ar-Ge ile önemli gelişme…

Matrix Press teknolojisiyle Türkiye’nin akü sektöründe yeni bir güç oluşturan AKO Akü, Start & Stop özellikli araçlarda kullanıma uygun EFB Akü teknolojisinde, yerli Ar-Ge ile önemli bir gelişim sağladı.

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren AKO Akü, Türkiye’nin akü üretiminde teknolojinin zirvesi kabul edilen Matrix Press (Punch) ve Kaizen Tüneli üretim modelleriyle üretim yapan tek üreticisi olma özelliği taşıyor. AKO Akü, kendi alanında dünyanın en önemli sektörel buluşmalarından olan ve bu yıl online gerçekleştirilecek 17. Avrupa Kurşun Akü Konferansı’na davet edildi.

AKO Akü’nün, özellikle Stop-Start teknolojili araçlar için yapılan Ar-Ge ve ürün çalışmalarının bu teknolojinin gelişimine sağladığı katkı nedeniyle bu konferansta bir sunum gerçekleştirmesi, sektör temsilcileri ve organizatörlerce istendi. AKO Akü’nün yüzde yüz yerli yatırım ve yerli Ar-Ge ile geliştirdiği yeni nesil EFB Aküler (Enhanced Flooded Battery-Geliştirilmiş Sulu Akü) tüm Stop & Start teknolojili araçlarda kullanıma uygun üstün özelliklerle dikkat çekiyor.

Gelişimi, küresel sektöre anlatacaklar

AKO Akü Ar-Ge Merkezi’nde yürütülen laboratuvar testlerinde elde edilen sonuçları seri üretime dönüştürmek üzere çalışmaların sürdüğünü ifade eden AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, “Start-Stop araçlarda bulunan EFB akünün morfolojik yapısı değiştirilerek ömrü boyunca performansının güç kaybetmeden etkin olmasını sağlanıyor. Performans açısından yaklaşık 5 yıl boyunca Stop-Start performansını 80% lerin altına düşürmeden sağlaması öngörülen bu gelişim, Stop-Start teknolojisi için dikkat çeken bir adım olarak kabul görüyor. Bu gelişimi, küresel sektöre anlatmamız amacıyla, bu yıl online yapılacak olan 17. Avrupa Kurşun Akü Konferans ve Fuarı’nda bir sunum yapmak için davet edildik” dedi.

Otomotiv endüstrisinin, karbon salınımlarını azaltma ihtiyacına yönelik önemli bir adımı olan Stop-Start teknolojisi, trafik ışıkları ya da sıkışıklık kaynaklı duruşlarda motoru stop ederek emisyonları ve akaryakıt tüketimini azaltıyor. Öte yandan, Stop & Start teknolojisi ile donatılmış bir aracın enerji ihtiyacını tedarik edebilmek için EFB tip aküye ihtiyaç duyuluyor.

Starter akülerin büyük oranda EFB teknolojili akülere dönüşmesi öngörülüyor

EFB akülerin, elektrikli araçlara geçiş dönemi öncesi en iyi akü teknolojisi olarak kabul gördüğünü belirten AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemde standart starter akülerin büyük oranda EFB teknolojili akülere dönüşmesi öngörülüyor. AKO Akü üretim tesisimizin Matrix Press teknolojisiyle rekabetten ayrışan altyapısı, kuruluş aşamasında EFB teknolojisine uyumlu olarak tasarlanmıştı ve şimdi bu yeni nesil aküleri tüketiciye sunuyoruz. Akülerimizin, çevrim sayısı ve tekrar marş basma sayısında rekabete oranla çok üstün performans sergilediğini testlerle belirledik. Yeni nesil EFB teknolojisine uygun akülerimizle, ülkemizde yeni model araçlarla birlikte günden güne büyüyen ihtiyacı en kaliteli ürünle karşılıyoruz. EFB Akülerimizin, ihracat pazarlarımızda, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere gelişmiş ekonomiye sahip ülkelerde rekabet gücümüzü artıracağına inanıyoruz.”

2 kat daha fazla yüksek çevrim ömrü

AKO Akü tarafından konvansiyonel morfolojik yapıda geliştirme yapılarak üretilen yoğunlaştırılmış enerjiye sahip EFB teknolojili aküler, ülkemizde sadece AKO Akü’de kullanılan Matrix Press (Punch) teknolojisi ile güçlendirilmiş iç yapısı ve özel geliştirilmiş kimyasal yapısı sayesinde aynı kapasitedeki benzer bir aküye göre 2 kat daha fazla yüksek çevrim ömrü sunuyor.

AKO Akü’nün geliştirdiği yeni nesil EFB Aküler, testlerle kanıtlandığı üzere, bu teknolojiye özel geliştirilmiş aktif madde ile geleneksel standart akülere oranla 10 kat daha fazla çevirim sayısı (şarj – deşarj) özelliği sunuyor. Ayrıca standart akülere göre çok daha yüksek vibrasyon dayanımı da elde ediliyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER