Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaLojistik RehberiTavan rüzgarlıkları yakıt tüketiminde fark yaratıyor

Tavan rüzgarlıkları yakıt tüketiminde fark yaratıyor

Scania, odaklandığı sürdürülebilir başarı için müşterilerinin işletme maliyetlerini azaltmaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Kabin tavan rüzgarlıklarının çekici ve kamyonlarda doğru ayarlanmasının yakıt tasarrufuna en az yüzde 1 destek sağladığını hesaplayan Scania, ayarlamayı kolaylaştırmak için, standart olarak sunduğu rüzgarlık ayar koluna ek olarak opsiyonel olarak sunacağı kabin içi ayar kumandası geliştirdi.

Scania yetkilileri, yalnızca altı santim yanlış ayarlanan tavan rüzgarlıklarının yakıt tüketimini yüzde bir oranında,yükseklik farkının 10 santimetreye çıktığı durumunda ise yakıt tüketiminin yüzde 1,5oranında artmasına neden olduğunu belirtiyor.

Hava direncini minimize ediyor

Tavan rüzgarlıkları, araca dik gelen havanın kasa ve kabin tavanının üzerinden akmasını sağlayarak hava direncini minimize ediyor.Teslim edilen araçlarda rüzgarlık, müşterilerin en yaygın kullandığı treyler yüksekliği dikkate alınarak konumlandırılıyor.

Kasa ve treyler değişikliklerinde sürücü,kabinin arkasındaki bir kol vasıtasıyla yükseklik ayarını manuel olarak yapabiliyor. Scania tarafından opsiyonel olarak sunulan kabin içi rüzgarlık kumandası sayesinde sürücü kabini terk etmek zorunda kalmadan kolaylıkla yükseklik ayarı yapabiliyor.

Tavan rüzgarlığının yüksekliğinin, daha iyi yakıt performansı için kasanın yüksekliğinden biraz daha fazla olması gerekiyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER