Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaGÜNCELe-ihracat performansı, pandemi öncesine göre katlandı

e-ihracat performansı, pandemi öncesine göre katlandı

Aktif satış yapan binlerce Türk satıcının siparişleri Koronavirüs sebebi ile zorlaşan uluslararası lojistik süreçleri ve ülke bazlı kısıtlamalara rağmen dünyanın 150’den fazla ülkesine ulaştı.

Ekonomideki iyileşme sinyalleri ve ihracatın tekrar artışa geçmesi ile AliExpress üzerinden dünyaya satış yapan Türk markalarının ve KOBİ’lerinin e-ihracat performansı, pandemi öncesine göre katlandı. AliExpress’in global ölçekte düzenlediği Yaz Kampanyası’nı iyi değerlendiren satıcılar, satışlarını önceki aya göre 3 kat arttırmayı başardı.

Türkiye’de hızla büyüyen e-ihracatın önde gelen platformu haline gelen AliExpress, güçlü iş ortaklıkları sayesinde platformda aktif satış yapan binlerce Türk satıcının siparişlerini Koronavirüs sebebi ile zorlaşan uluslararası lojistik süreçleri ve ülke bazlı kısıtlamalara rağmen dünyanın 150’den fazla ülkesine ulaştırmayı başardı.

2019’dan beri Türkiye’den satıcı kabul eden ve e-ihracatın odağı haline gelen AliExpress, KOBİ’lerden üreticilere, yerel markalardan global Türk markalarına kadar bir çok işletmeyi 200’den fazla ülke ve bölgedeki 150 milyon müşterisi ile buluşturuyor, sağlamış olduğu e-ticaret altyapısı sayesinde ilk yatırım ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Yaz kampanyasında satışlar 3 kat arttı!

15 Haziran’da başlayan ve küresel çapta düzenlenen Yaz Kampanyasına ilk defa katılan Türk satıcılar ile AliExpress’in milyonca müşterisini buluşturan ve 7 gün süren bu kampanyada satışlar zirve yaptı, yüze yakın Türk satıcı Mayıs cirosunu sadece bu kampanya ile geçti.

Ebebek, Flo, DeFacto ve Sefamerve gibi küresel çapta tanınan Türk markalarının, üreticilerin ve KOBİ’lerin de katıldığı kampanyada, Türk ürünlerinin gösterimi için hazırlanan özel tanıtım sayfası satışların artmasında önemli rol oynadı. Bununla birlikte, ilk defa bu kampanyada, Rusya, Fransa ve Suudi Arabistan’daki sosyal medya fenomenleri AliExpress uygulaması içinden 50’ye yakın canlı yayın yaparak sıcak satış gerçekleştirdi. Kampanya döneminde Türk satıcıların satışları, Koronavirüs öncesi dönem ile karşılaştırıldığında 3 kat artarak yeni bir rekora imza attı.

Kampanya siparişleri pandemiye rağmen Cainiao lojistik çözümleri ile yola çıktı!

Alibaba Grubu’nun lojistik şirketi Cainiao, pandemi döneminde birçok ülkede lojistik hizmetlerinin olumsuz etkilenmesine rağmen, PTT ile kurduğu güçlü iş ortaklığı sayesinde Türk satıcıların uluslararası gönderilerinin dünyanın birçok yerine teslim edilmesini sağladı. Rusya, Avrupa, Ortadoğu gibi kritik e-ihracat pazarlarına gönderiler pandemi süresince açık kalırken, siparişler 5 USD’den başlayan rekabetçi maliyet yapısı ile dünyanın dört bir yanına hızlı şekilde sevk edildi.

Karayolu E-İhracatı Solmaz ve AliExpress işbirliği ile başladı!

Türkiye’nin lider lojistik şirketlerinden Solmaz ile yapılan iş ortaklığı sayesinde AliExpress satıcıları ilk defa e-ihracat gönderilerinde karayolunu kullanmaya başladı. Pandemi döneminde azalan havayolu trafiğine alternatif olacak şekilde başlayan karayolu e-ihracat, Türk satıcılarının Avrupa’daki müşterilerine ürünlerini ulaştırması için hızlı ve ekonomik bir çözüm olarak ortaya çıktı.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER