Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaOTOMOTİVYeni Peugeot SUV 3008 ile merak ettiğiniz her şey

Yeni Peugeot SUV 3008 ile merak ettiğiniz her şey

Kompakt SUV pazarının lideri olan Peugeot SUV 3008 satışa sunulduğu 2016 yılından bu yana 800.000 adetlik üretim başarısına imza attı. Avrupa’da ve uluslararası alanda olağanüstü bir ticari performans yakalayan Peugeot SUV 3008, 2017 Yılın Otomobili ödülü ile bu başarıyı tescil etti.

Heyecan uyandıran yeni tasarımı, çok daha zarif çizgileri, yeniden tasarlanan ön bölümü, Full LED stop lambaları, farklı gövde renkleri ve yeni bir “Black Pack” seçeneği ile yeni SUV 3008 modern tasarımda yeni bir dönemi başlatıyor.

Sürüş keyfi ve verimliliği kombine eden yeni SUV 3008

Şarj edilebilir hibrit motor, iki veya dört tekerlekten çekiş, benzinli ve dizel motor seçenekleriyle sürüş keyfi ve verimliliği kombine eden yeni SUV 3008, zengin çeşitliliğiyle seçim özgürlüğü sunuyor.

Akıllı teknolojilerden hiçbir şekilde ödün vermeyen yeni SUV 3008, en güncel sürüş destek sistemlerinin yanı sıra yenilenen gösterge paneli, yeni 10 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranıyla ve yeni Peugeot i-Cockpit® ile birlikte yollara çıkıyor.

Bu kapsamlı deneyimleri tamamlamak üzere kısa bir süre önce Peugeot 308’de tanıtılan yeni bir ticarileştirme yaklaşımı devreye giriyor. Buna göre her biri ‘Pack’ adı altında ek donanımlarla desteklenen üç farklı donanım seviyesi bulunuyor.

Satışa sunulduğu ülkeye bağlı olarak yeni SUV 3008, tamamen dijital satın alma, takas, finansman ve teslimat seçenekleri sunan çevrimiçi satış sitesi “PEUGEOT STORE” üzerinden satın alınabiliyor.

Sürüş keyfi ve verimliliği kombine eden yeni SUV 3008

Şarj edilebilir hibrit motor, iki veya dört tekerlekten çekiş, benzinli ve dizel motor seçenekleriyle sürüş keyfi ve verimliliği kombine eden yeni SUV 3008, zengin çeşitliliğiyle seçim özgürlüğü sunuyor.

Akıllı teknolojilerden hiçbir şekilde ödün vermeyen yeni SUV 3008, en güncel sürüş destek sistemlerinin yanı sıra yenilenen gösterge paneli, yeni 10 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranıyla ve yeni Peugeot i-Cockpit® ile birlikte yollara çıkıyor.

Bu kapsamlı deneyimleri tamamlamak üzere kısa bir süre önce Peugeot 308’de tanıtılan yeni bir ticarileştirme yaklaşımı devreye giriyor. Buna göre her biri ‘Pack’ adı altında ek donanımlarla desteklenen üç farklı donanım seviyesi bulunuyor.

Satışa sunulduğu ülkeye bağlı olarak yeni SUV 3008, tamamen dijital satın alma, takas, finansman ve teslimat seçenekleri sunan çevrimiçi satış sitesi “PEUGEOT STORE” üzerinden satın alınabiliyor.

Sportifliği daha da vurgulamak için, başlangıç seviyesinden itibaren yeni tampona parlak siyah yan ızgaralar ve boyalı bir eşik eklendi.

GT/GT Pack donanım seviyelerinde, GT versiyonlarının görsel konumlandırmasını vurgulamak üzere özgün tasarım desenine sahip özel bir ön ızgara devreye giriyor.

Ön farlar da daha agresif bir görünüm sunacak ve markanın güncel tasarım kodlarını yansıtacak şekilde yeniden tasarlandı. Giriş seviyesinden itibaren LED teknolojisiyle donatılan farlar krom uçlu pençe şeklindeki gündüz farları ile gelişimini sürdürüyor. Güncel Peugeot tasarımıyla mükemmel bir uyum içinde olan ışık imzası aynı zamanda henüz ilk göz temasında otomobilin tanınmasını sağlıyor.

GT/GT Pack donanım seviyelerinde sunulan Full LED farlar, viraj aydınlatma işlevi (EVS) sayesinde 90 km/s’e kadar hızlarda görüşü optimize ederken gelişmiş bir ışık imzası ve daha teknolojik, daha özgün bir görünüm sunuyor.

Sis farlarının yerini alan yeni “Sis Modu” işlevi önemli bir yenilik olarak dikkat çekiyor. Tam LED farlara entegre edilen “Sis Modu ” özelliği arka sis lambaları etkinleştirildiğinde kısa huzmeli farları düşük bir güçle yakıyor.

Arkadan bakıldığında yeniden tasarlanan ve 3-Boyutlu pençe görünümüyle güçlü bir ışık imzası ortaya koyan Full LED (geri vites aydınlatması dahil) stop lambaları dikkat çekiyor. Tasarıma dinamik sinyaller eşlik ediyor.

Stop lambaları aracın her iki yanındaki siyah bagaj kapağı kaplamasına uzanan şeffaf, füme bir camla kaplanıyor ve böylece otomobile arkadan bakıldığında genişlik algısı daha da artıyor.

GT Pack donanım seviyesinde görünümü daha da güçlendirmek için yeni 19 inç “San Francisco” elmas kesim alüminyum jantlar devreye giriyor.

Ayrıca ön çamurluklar ve bagaj kapağındaki GT logolarının tasarımı da güncellendi.

Yeni SUV 3008 aşağıdaki renk seçenekleriyle satışa sunulacak:

Ada Mavi (yeni)
Vertigo Mavi (yeni)
Sedef Beyaz
Tekno Gri
Platinyum Gri
İnci Siyah
Ultimate Kırmızı

Daha dikkat çekici ve daha gösterişli bir görünüm arayan müşteriler için ürün gamının tepe noktasını oluşturan GT ve GT Pack donanım seviyelerinde yeni “Black Pack” seçeneği sunuluyor.
Söz konusu paketle birlikte aşağıdaki donanımlar koyu bir ton ile sunuluyor:

Ön ızgara / Aslan ‘Koyu krom‘
Saten siyah 3008 / GT / Peugeot logoları
Parlak siyah eşik
Parlak siyah ön çamurluk eklentileri
Saten siyah tavan barları
Parlak siyah spoyler
Parlak siyah arka spoyler
Parlak siyah arka tampon eşiği
Siyah lastik silecekler
Siyah kapı altları
19 inç Washington ‘Black Pack’ özel siyah oniks ve siyah vernikli jantlar

Yeni i-Cockpit ile daha da gelişmiş bir kullanıcı deneyimi

SUV 3008’in elde ettiği başarıda benzersiz ve özgün iç tasarımın payı büyük. Yeni SUV 3008’de PEUGEOT i-Cockpit daha modern ve sınıfının en iyisi olacak şekilde yenilendi:

Tamamen kişiselleştirilebilir ve yapılandırılabilir olan 12,3 inçlik dijital gösterge, “Normally Black” teknolojisine sahip dijital panel teknolojisiyle daha okunaklı ve yüksek kontrastlı bir görüntü sunuyor.

Yeni dokunmatik merkezi ekran 10 inç büyüklüğe sahip. Yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı yedi adet şık piyano tuşundan oluşan bir kumanda paneli tamamlıyor. “Şalter tipi anahtarlar”; radyo, klima, sesli komutlu 3-Boyutlu bağlantılı navigasyon, araç ayarları, telefon, mobil uygulamalar ve dörtlü flaşörler olmak üzere temel konfor işlevlerine doğrudan erişim sağlıyor. Şarj edilebilen hibrit versiyonlarda elektrik fonksiyonları menüsüne erişim sağlayan özel bir düğme bulunuyor.

Otomatik şanzımanla donatılan tüm içten yanmalı motorlu versiyonlarda standart olarak sürüş modu seçici özelliği sunuluyor. Sürücü orta konsoldaki sürüş modu kumanda düğmesinden Normal, Spor ve Eko olmak üzere üç farklı sürüş modundan birini seçebiliyor.

Şarj edilebilir hibrit motorlu versiyonlarda; Elektrikli (ilk çalıştırma anında varsayılan), Hibrit, Spor, 4WD (yalnızca HYBRID4 300) olmak üzere dört farklı sürüş modu seçeneği bulunuyor.

Yenilenen ve modernize edilen i-Cockpit’e vurgu yapmak üzere yeni kaplama ve yüzeyler devreye giriyor. Yine bu kaplama ve yüzeyler iç mekandaki kalite algısını önemli oranda artırıyor:

GT / GT Pack versiyonlarında yeni kırmızı Nappa deri döşeme seçeneği
GT / GT Pack versiyonlarında yeni Mistral Black PET/Alcantara® döşeme
Tüm versiyonlarda Tramontane dikişli yeni Mistral napa deri döşeme
ALLURE / ALLURE Pack versiyonlarında yeni yarı deri ve kumaş döşemeler

Yeni özel dekoratif süslemelerle kalite algısı daha da artıyor:

GT / GT Pack versiyonlarında yeni Dark Lime Wood ve krom eklentilere sahip cam düğmeleri
GT / GT Pack versiyonlarında yeni ‘Çerçevesiz’ dikiz aynası

Akıllı teknolojiler

Yeni SUV 3008, araca entegre teknolojilerin bir parçası olarak en güncel sürüş destek sistemleri ile donatılıyor:

Kompakt SUV segmentinde benzersiz olan Gece Görüş özelliği, gece veya görüşün kısıtlı olduğu sürüş koşullarında otomobilin önündeki canlıları (yayalar/hayvanlar) algılıyor. Sistem, uzun hüzmeli farların menzilinin 200-250 m ilerisine kadar bir menzil sunuyor ve algıladığı canlıyı dijital göstergenin ortasında, yani sürücünün görüş alanında gösteriyor.
Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (EAT8 otomatik şanzıman), durma süresinin üç saniyeden az olması halinde aracın otomatik olarak yeniden harekete geçmesini sağlıyor. Aksi durumlarda gaz pedalına veya direksiyon simidi kumandasına küçük bir dokunuş işlevi yeniden başlatıyor. İşlev 0 km/s’den itibaren çalışıyor ve Drive Assist Plus paketinin parçası olarak sunuluyor.
Şerit Konumlandırma Asistanı (Dur-Kalk özelliğine sahip ACC ile birlikte) sürücünün şeritteki konumu belirlemesine izin veriyor. Sistem sürücünün ellerini direksiyon simidinde tutmasını gerektiriyor ve Sürüş Asistanı Plus paketinin parçası olarak sunuluyor.
Çarpışma Riski Uyarısı ile en güncel Otomatik Acil Fren özelliği (versiyona bağlı olarak 5 km/s’den 140 km/s’ye kadar gece ve gündüz sürüşlerinde yayaları ve bisikletlileri algılıyor)
Kapsamı genişleyen Trafik İşaretleri Tanımlama Sistemi (dur, tek yön, sollama yok, vb.)

Doğal olarak yeni SUV 3008 eksiksiz bir sürüş destek sistemleri yelpazesi sunmaya devam ediyor:

Manuel şanzımanda 30 km/s fonksiyonuna sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi araçlar arası mesafeyi ayarlama imkanı sunuyor,
180° açılı geri görüş kamerası ile Visiopark 1
360° açılı ön ve arka görüş kamerası ile Visiopark 2
Paralel veya dikey park etmede aktif yardım özelliği ile Park Assist
İstem dışı şeritten (veya yoldan) ayrılmaya karşı aktif uyarı ve yörünge düzeltmesi

Sürücü Dikkat Uyarısı, 65 km/s ve üzerindeki hızlarda uzun süreli sürüşlerde direksiyon simidindeki mikro hareketleri analiz ederek sürücünün dikkatini tespit ediyor
Otomatik uzun ve kısa far geçiş asistanı
Hız sınırı işaretlerini algılama ve önerme
Aktif Kör Nokta İzleme Sistemi (yörünge düzeltmeli) 12 km/s ve üzerindeki hızlarda çalışıyor
Gelişmiş Çekiş Kontrol Sistemi, belirli lastik tipleriyle Normal, Kar, Çamur ve Kum olmak üzere dört sürüş modu ile aracı yol şartlarına uyarlama olanağı sunuyor
Eğim İniş Asistanı (HADC), dik eğimli sürüşlerde aracı ve çizgisini güvenli bir şekilde kontrol etme olanağı sağlıyor.

Eller serbest bagaj kapağı
Çift camlı açılır tavan
Çok nokta masajlı koltuklar
Elektrikli el freni

Akıllı telefonlar, tıpkı yeni SUV 3008’de olduğu gibi, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Apple CarPlay™ ve Android Auto™ bağlantı protokollerini içeren MirrorScreen uyumluluğu sayesinde bilgiler merkezi ekrana entegre ediliyor. Kablosuz akıllı telefon şarj özelliği dışında cihazları şarj etmek üzere ön tarafta bir USB soketi ve arka koltuklar için iki yeni USB soketi devreye giriyor.

Yeni SUV PEUGEOT 3008, sunmuş olduğu yüksek ses performansıyla yolculukları keyfe dönüştüren 515 Watt FOCAL® gelişmiş Hifi sistemi ile donatılabiliyor. Bir diğer önemli yenilik olarak tweeter ve mid hoparlörler için belem bronz kapaklar sunuluyor.

Motorlar

Şarj edilebilir hibrit motorlar, markanın ‘Seçim Gücü’ felsefesinin temelini oluşturuyor. Yeni SUV 3008 iki farklı şarj edilebilir hibrit motor seçeneğiyle bu felsefenin gereğini yerine getiriyor:

HYBRID4 300 e-EAT8 / dört tekerlekten çekiş / km başına 29 gr/C02 ve 59 km’ye kadar tamamen elektrik sürüş menzili (WLTP protokolüne göre)
HYBRID 225 e-EAT8 / dört tekerlekten çekiş / km başına 30 gr/C02 ve 56 km’ye kadar tamamen elektrik sürüş menzili (WLTP protokolüne göre)

Son derecede verimli ve güçlü olan HYBRID4 300 e-EAT8 versiyonunda bir adet içten yanmalı benzinli ve iki adet elektromotor görev yapıyor. 200 HP (147 kW) PureTech benzinli motoru; biri önde e-EAT8 şanzımana bağlı 110 HP (81kW) ve ikincisi arka aksa entegre 112 HP (83 kW) olmak üzere iki adet elektromotor destekliyor.

Elektrikli sürüş modunda da kullanıma sunulan 4WD modu, yollarda ve zorlu arazilerde daha iyi çekiş sağlıyor. Gücün dört tekerleğe eşit olarak dağılması sayesinde: ıslak, çamurlu, karlı veya virajlı yollarda üstün yol tutuş özellikleri sağlanıyor.

225 HP (165kW) gücündeki iki tekerlekten çekişli HYBRID 180 HP (132 kW) PureTech benzinli motoru önde e-EAT8 şanzımana bağlı 110 HP (80 kW) elektromotor destekliyor.

Markanın EMP2 platformu üzerine yükselen her iki versiyonda konfor ve sürüş keyfi arasında mükemmel bir denge kuran çok kollu bir arka süspansiyon bulunuyor. Üstelik tüm bunları kabin içi yaşama alanı ve bagaj zemini üzerindeki bagaj hacminden ödün vermeyi gerektirmiyor.

13,2 kWh kapasiteli Lityum-iyon batarya ile standart olarak 3,7 kW tek fazlı şarj ve 7,4 kW tek fazlı şarj cihazı olmak üzere farklı kullanım gereksinimlerini ve şarj çözümlerini karşılayan iki farklı entegre şarj çözümü bulunuyor.

Tahmini şarj süreleri aşağıdaki gibidir:

7,4 kW Wall Box ile: tek fazlı 7,4 kW entegre şarj cihazı ile 1 saat 45 dakikada tam şarj
Güçlendirilmiş soket (16A) ile: tek fazlı (3,7kW) entegre şarj cihazıyla 4 saatte tam şarj
Standart priz (8A) ile: tek fazlı (3,7 kW) entegre şarj cihazıyla 7 saatte tam şarj

Ticari müşteriler için kullanılan ve doğal olarak bireysel müşteriler için de geçerli olan TCO (Toplam Sahip Olma Maliyeti veya kullanım başına maliyet). Bir şarj edilebilir hibrit aracın satın alma maliyeti daha yüksek, ancak tüm faktörlerin dikkate alınması gerekiyor:

Vergi teşviklerinin çeşitliliği (ekolojik teşvikler, teşvikler, kurumsal sübvansiyonlar)
Bakım maliyeti
Düşük enerji tüketimi maliyeti

Amaç, içten yanmalı bir araç ile elektrikli bir araç arasında bir TCO veya eşdeğer bir işletme maliyeti sunmak.

Yeni SUV 3008, 129 gr/km’den başlayan CO2 emisyon değerleriyle aşağıdaki içten yanmalı motorlarla sunuluyor. Euro 6 normuna ve WLTP protokolüne (Dünya Genelinde Uyumlu Test Prosedürü) uygundur.

Benzin:

1,2 litre hacimli 3 silindir:

PureTech 130 S&S BVM6,
PureTech 130 S&S EAT8.

1.6 litre hacimli 4 silindir:

PureTech 180 EAT8.

Dizel:

1,5 litre hacimli 4 silindir:

BlueHDi 130 S&S MT6,
BlueHDi 130 S&S EAT8.

Peugeot’nun eko sistemi:

Enerji geçiş sürecinde şarj edilebilir hibrit motorlu yeni bir Peugeot SUV 3008 satın alan müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için PEUGEOT markası üç farklı hizmet çözümü sunuyor.

Kolay Şarj ile müşteriler farklı şarj çözümlerine kolay erişim sağlıyor:

Ev veya ofis kullanımı için çok çeşitli ekipmanlarla (güçlendirilmiş priz, Wall box, Akıllı Wall box, …), en iyi şarj çözümü teklifi. En iyi şarj çözümü ve elektrik tesisatı için yapılan keşfin ardından sistemin kurulumu.
Avrupa genelinde 195.000 adedin üzerinde terminalden oluşan bir ağa erişim sağlayan bir şarj kartı dahil olmak üzere Free2Move hizmetleri aracılığıyla halka açık bir şarj çözümü. Terminal; mesafe, hız ve şarj fiyatına göre önceden belirleniyor. Bağlı navigasyon sistemi kullanıcıyı seçilen terminale yönlendiriyor.

Easy-Move ile müşteriler ulaşım gereksinimini her koşulda çözüyor:

Rota Planlayıcısı: Free2Move Hizmetleri akıllı telefon uygulaması ile uzun seyahatleri planlamak ve düzenlemek için devreye giren Rota Planlayıcısı, kalan menzili ve yol boyunca bulunan şarj noktalarının konumunu hesaba katarak en iyi rotaları sunuyor. İlgili rotanın bağlı navigasyona gönderilmesiyle rotaya araçtan erişim sağlanıyor.
Ulaşım Kartı: kullanıcının ihtiyacına göre dilediği zaman araç kiralamaya olanak tanıyan Ulaşım Kartı, sabit fiyatlı araç kiralama avantajıyla ulaşımın kapsamını genişletiyor.

Easy-Care ile müşterinin tüm gereksinimleri güven içinde çözülüyor ve müşteri otomobilinin keyfini çıkarmaya odaklanabiliyor:

Peugeot’nun web sitelerinde elektriği keşfetmeye yardımcı olan yeni simülatörler ve dijital rotalar.
Tek bir finansman paketine dahil edilebilen servis sözleşmeleri ve uyarlanmış yol yardımları sayesinde kullanıcı aracının keyfini gönül rahatlığıyla sürebiliyor.
Servis sırasında araç aküsünün kapasite durumunu sertifikalandırılmasıyla araçların yeniden satışı kolaylaştırılıyor.
Batarya, şarj kapasitesinin %70’i için 8 yıl veya 160.000 km garantilidir.

MyPeugeot® akıllı telefon uygulamasından veya bağlı navigasyon ekranından aşağıdaki işlemler yapılabiliyor:

Ön iklimlendirmeyi başlatma veya programlama. Bu özellik kullanım konforunu artırmanın yanı sıra menzilin optimize edilmesini (ilk çalıştırma anında ayarlanan ideal ortam sıcaklığına daha kısa sürede ulaşma) ve optimum akü çalışma sıcaklığına daha hızlı ulaşılmasını sağlıyor.
Bataryanın şarj durumunu görme, şarjı programlama, başlatma veya erteleme.

Çok daha Dikkat çekici ve çok daha özgün

Yeni SUV 3008, tasarım ve donanım açısından markanın sınıf atlama stratejisini destekleyen bir yaklaşımla satışa sunuluyor. Bu, satışa sunulan çeşitliliği ve farklı donanım seviyelerini anlamayı kolaylaştırıyor.

Markanın yeni ürün stratejisine uygun olarak üç donanım seviyesi bulunuyor. Bunların her biri, daha fazla konfor, görsellik veya sürüş desteği arayan müşterilerin beklentilerini karşılamak için “Pack” adı altında donanım paketleriyle tamamlanabiliyor. Markanın yeni ürün stratejisi aşağıdaki gibi şekilleniyor (birkaç donanım örneği ile):

ACTIVE ⇨ 17 inç alüminyum alaşım jantlar / Görüş Paketi / Anahtarsız çalıştırma / Çift bölgeli klima / Arka park asistanı / Dijital radyo (DAB)

ACTIVE PACK ⇨ ACTIVE + Mirror screen / elektrikli katlanan aynalar / Ön park asistanı ve VisioPark 1

ALLURE ⇨ 18 inç alüminyum alaşım jantlar / Karartmalı camlar / Güvenlik Plus Paketi / 10 inç ekranlı navigasyon / PET kumaş döşemeler

ALLURE PACK ⇨ ALLURE + Anahtarsız giriş ve çalıştırma / Port bagaj / Yolcu koltuğu katlanma / Ortam aydınlatması paketi ve kumaş döşemeler

GT ⇨ Özel 18 inç alüminyum alaşım jantlar / Black Diamond tavan / Asistan Plus Sürüş Paketi / Tam LED ön farlar / PET-Alcantara® döşemeler

GT PACK ⇨ GT + 19 inç alüminyum alaşım jantlar / Eller serbest bagaj kapağı / City 2 Paketi / FOCAL® Hifi / Masajlı elektrikli koltuk paketi

Tüm Peugeot modelleri gibi sürüş keyfi yeni Peugeot SUV 3008’in de DNA’sının bir parçasını oluşturuyor. Üstün yol tutuş özellikleri ile sınıfının en iyi sürüş konforunu mükemmel bir şekilde harmanlayan yeni SUV 3008 üstün sürüş keyfi sunarken kaldırımlar arası 10,7 metrelik dönüş çapı ile şehirde üstün manevra kabiliyeti sunuyor.

Sochaux / Fransa’da üretilen yeni Peugeot SUV 3008, 2020 sonunda Avrupa’da satışa sunulacak.

satışa sunulacak.

#SUVPeugeot3008,Kompakt SUV pazarının lideri,Peugeot SUV 3008,Yeni Peugeot SUV 3008,yeni SUV 3008,

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER