Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaOTOMOTİVTOYOTA GAZOO Racing Dakar’da Hilux’ın Dayanıklılığını Bir Kez Daha Kanıtladı

TOYOTA GAZOO Racing Dakar’da Hilux’ın Dayanıklılığını Bir Kez Daha Kanıtladı

Genel klasmanda beş TOYOTA GAZOO Racing aracı da yarışı tamamladı. İlk üçte bir Toyota Hilux, ilk beşte iki Toyota Hilux ve ilk onda altı Toyota Hilux yer aldı.

TOYOTA GAZOO Racing, dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi’nde Hilux’ın dayanıklılığını bir kez daha kanıtladı. 2024 Dakar Rallisi için yeni geliştirilen GR DKR Hilux T1U ile yarışan TOYOTA GAZOO Racing, yeni aracın güvenilirliğini ve hızını ortaya koymayı başardı.

Dakar Rallisi’nin yanı sıra hem 2022 ve 2023 yıllarında W2RC Şampiyonu olan aracın evrimleşmiş versiyonu GR DKR Hilux T1U, bir kez daha limitleri sonuna kadar zorladı. TGR’nin 5 aracı da bitiş noktasına ulaşırken üç araçla ilk 10’da yer almayı başardı. Bununla birlikte özel katılımcılarla altı Hilux, genel klasmanda ilk 10 içerisinde yer aldı.

Özel katılımcılardan Toyota Hilux ile 2. sırada ralliyi tamamlayan Guillaume de Mevius dikkat çekerken, takım arkadaşı Guerlain Chicherit yarışı 4. sırada tamamladı.

Yeni pilotlar potansiyellerini sergiledi

Tüm yarışçılar Dakar’ın zorluklarıyla mücadele ederken TOYOTA GAZOO Racing adına yarışan iki çaylak pilot da performanslarıyla büyük potansiyele sahip olduklarını kanıtladılar. Guy Botterill genel klasmanda elde ettiği altıncılıkla takım adına en iyi sonuca imza atarken, tüm etaplarda istikrarlı bir performans ortaya koydu.

Saood Variawa takımın bir diğer çaylak sürücüsüydü ve 18 yaşındaki sürücü ilk Dakar Rallisi’ne çıktı. Özellikle rallinin ikinci yarısında iyi bir tempo yakalayan Variawa, GR DKR Hilux EVO T1U’yu genel klasmanda 16. sıraya taşıdı.

Dakar Rallisi’nin ardından değerlendirmeler yapan TOYOTA GAZOO Racing W2RC takım sorumlusu Alain Dujardyn, yeni bir ekiple tamamen yeni bir maceraya başladıklarını belirterek, “Sonuçta ortaya çıkan istatistikler inanılmaz. Genel klasmanda beş TOYOTA GAZOO Racing aracı da yarışı tamamladı. İlk üçte bir Toyota Hilux, ilk beşte iki Toyota Hilux ve ilk onda altı Toyota Hilux yer aldı. Toyota markası adına kayda değer bir başarının yanı sıra yarış araçlarımızın kalitesinin, dayanıklılığının ve güvenilirliğinin bir kanıtı oldu” dedi.

Dakar ile başlayan 2024 W2RC sezonu, 25 Şubat-02 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek sezonun ikinci yarışı olan Abu Dhabi Desert Challenge ile devam edecek.

A. Kurtay
A. Kurtayhttps://www.gazetelojistik.com
Gazeteciliğe Hürriyet Gazetesi'nde başladı. Türk Haberler Ajansı, Anadolu Ajansı, Günaydın, Saklambaç, Milliyet ve Cosmopolitan'da çalıştı. Sport, Oto Aktüel, Motosiklet Dünyası, Oto Life, Oto Aktüel Haber, Europe News dergilerininde Kurucu Editör olarak çalıştı. Halen otoaktuel.com.tr, kamyonhaber.com, gazetelojistik.com ve turkishtradenews.com yayınlarının editörü.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER