Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaOTOMOTİV2020-2021 Otomotiv Renk Trendleri belli oldu!

2020-2021 Otomotiv Renk Trendleri belli oldu!

BASF, modern otomotiv boyalarını sergileyen çok çeşitli renk tonlarına ve efektlere sahip 2020-2021 Otomotiv Renk Trendleri koleksiyonunu yayınladı.

BASF Boya Bölümünün dünyanın dört bir yanındaki tasarımcıları, CODE-X olarak adlandırılan koleksiyonu beyazlardan en koyu siyah renklere kadar ve aralarda çeşitli canlı renklerle oluşturdu. BASF’nin Otomotiv Renk Trendleri koleksiyonunda bulunan renkler, önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde trafiğe çıkacak olan araçlar için otomotiv tasarımcılarına ilham veriyor. Koleksiyonda yer alan birçok renkte bulunan efekt ve dokular, gerçek bir dokunma deneyiminin yanı sıra göze ve hislere hitap eden bir deneyim sağlıyor.

Global ana renkler, grimsi yeşilden sıcak beje ve koyu griye kadar farklılık gösteriyor. Tüm dünyanın geçiş yaptığı yeni normal dönem, toplum, kimlik ve ilerleme etrafındaki değerlerde büyük geçişleri tetiklerken, BASF’nin 2020-21 Otomotiv Renk Trendleri koleksiyonu yaşanan değişimle başa çıkmak, umutlu ve pozitif kalmak için fiziksel ve dijital dünyaların birleşimini temsil ediyor.

2020-2021 Otomotiv Renk Trendleri belli oldu!

EMEA – Cesur, farklı renkler

BASF’nin 2020-21 Otomotiv Renk Trendleri koleksiyonunda bölgelere göre de farklılıklar bulunuyor. Bu kapsamda EMEA bölgesi için belirlenen ana renkler; cesur, yeni, farklı etkilere sahip yatıştırıcı ve sakinleştirici renklerden oluşuyor. Çeşitli efektlere sahip olan bu renklerin ulaşılabilir olmasının yanında şaşırtıcı olacağı öngörülüyor. EMEA Otomotiv Renk Tasarımı Yöneticisi Mark Gutjahr, bölgeye yönelik Otomotiv Renk Trendleri koleksiyonu ile ilgili olarak “Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Bu nedenle eski renkleri referans alıp yeni ve farklı şeyler ekleyerek koleksiyonu oluşturduk.” dedi.

Asya Pasifik – Pozitif, esnek tutum

Asya Pasifik bölgesinin ana renkleri ise değişim, eylem ve geleceğe yönelik olumlu ve esnek bir tavrı yansıtıyor. Sabit bir ruh hali ile sıcaklık ve duygusallığın bulunduğu bu renkler, siyah veya beyazdan farklı olarak, insan duyguları gibi daha karışık ve değişkenler.

Asya Pasifik Tasarım Yöneticisi Chiharu Matsuhara yeni koleksiyon ile ilgili olarak, “Burada, işin içinde bireysellik giriyor. Bugün için yaşıyoruz ve geleceği daha iyi hale getirmek istiyoruz. Hayattan zevk almaya ve olabildiğince pozitif olmaya ve geçmişte yaptıklarımızı değiştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Kuzey Amerika – Zarafet ve sadelik

Kuzey Amerika bölgesinin gelecekteki renk tasarımları, çevreye karşı daha büyük bir duyarlılık sergileyen, gelişen boya teknolojilerini kullanmayı amaçlıyor. Koleksiyonda öngörülen renkler, zarif bir sadelik ile derin bir teknolojik gelişmişliğin görünümü olacak.

Amerika Tasarım Yöneticisi Paul Czornij ise bu durumu “Teknolojik yönetimin araştırmaya baskın olduğunu varsaymak bilinen bir durum, fakat tüketicinin geleneksel güzellik normlarından vazgeçip sorumlu ve akıllı renk tasarımlarına yönelme isteğini görmek rahatlatıcı.

2020-2021 Otomotiv Renk Trendleri belli oldu!

Boya Bölümünün renk uzmanlığı

BASF Boya Bölümünün tasarımcıları her yıl yüzey, doku ve renk pozisyonlarının geliştirilmesinde temel olarak aldıkları gelecek trendleri konusunda kapsamlı bir araştırma gerçekleştiriyor. Sanayi, moda, tüketici ürünleri ve doğa dahil birçok şeyden ilham alırken, araştırmalarını BASF’nin müşterileri olan otomotiv tasarımcılarıyla paylaşıyor ve geleceğin renklerinin geliştirilmesine yardımcı oluyorlar.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER