Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaGÜNCELYol monotonluğu beyninizi ele geçirmesin!..

Yol monotonluğu beyninizi ele geçirmesin!..

Sürücülerin güvenli bir yolculuk için özellikle de uzun yola çıkmadan önce uykularını iyi almaları gerekiyor. Uzun yolculuklarda dinlenecek farklı müzikler de sürücülerin konsantrasyonunu artırmaya destek oluyor.

Uzmanlar tarafından sıklıkla dikkat çekilen ‘otoyol hipnozu’ en basit haliyle yolun monotonluğu sebebiyle beynin transa benzer bir duruma geçmesi olarak nitelendiriliyor. Bu noktada Continental, güvenli bir sürüş deneyimi için sürücüleri özellikle uzun bir seyahate çıkmadan önce uykularını iyi almaları konusunda uyarıyor.

Araç içinde dinlenilen müziği sıklıkla değiştirmek konsantrasyonu artırıyor

Özellikle uzun süren yolculuklarda aralıksız araç kullanıldığında görülen otoyol hipnozu esnasında sürücü, araç içerisindeki işlevlerini bilinçsiz bir şekilde yerine getirmeye devam edebiliyor. Bu bilinçsizlik halinde gerçekleşebilecek en ufak bir hata ise büyük bir kazaya sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle seyahat esnasında dinlenilen müziğin sıklıkla değiştirmek sürücünün dikkatini arıttırırken camları açarak aracın içerisindeki havayı yenileyip temiz hava almak da zihni dinç tutuyor.

Uzun yola çıkanların yolculuk esnasında şu noktalara dikkat edilmesi gerekiyor:

  • Uzun bir seyahate çıkmadan önce uykunuzu iyi alın ve seyahat öncesinde ağır bir yemek yemeyin.
  • Eğer gözleriniz bir noktaya takılırsa ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlarsa mutlaka aracı güvenli bir yerde durdurun ve temiz hava alın.
  • Yolculuk esnasında kısa da olsa mutlaka iki saatte bir mola verin.
  • Araçta ikinci bir sürücü olması durumunda şoför değişikliği yapın.
  • Sürüş rutininden çıkmak için su için, bir şeyler atıştırın.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER