Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaEkonomi GündemiYılın başından bu yana TL’deki kayıp yüzde 6’ya yaklaştı

Yılın başından bu yana TL’deki kayıp yüzde 6’ya yaklaştı

Yukarı yönlü bir eğilim sergileyen USD/TL kuru Şubat’ın son işlem gününe girerken %3’e yakın yükselmiş durumda. Yılın başından bu yana baktığımızda ise TL’deki kaybın %6’ya yaklaştığını görüyoruz.

İçeride büyüme, dışarıda enflasyon

Küresel ölçekte kırılganlığın ön planda olduğu haftada bugün ABD PCE endeksini takip edeceğiz. Manşet endeksin yıllık bazda %2,6’dan %2,4’e, çekirdek endeksin ise %2,9’dan %2,8’e gerileyeceği tahmin ediliyor. Hatırlanacağı gibi ABD’de son açıklanan TÜFE rakamı piyasa beklentisinin üzerinde bir sonuç ortaya koymuş ve bu da risk iştahının daralmasına neden olmuştu. Dolayısıyla bugün PCE’nin de benzer bir tablo çizmesi kırılganlığın artmasına neden olabilir. Piyasaların Mart ayında faiz indirimi beklentisi ise büyük ölçüde ortadan kalkmış durumda. Dolayısıyla PCE verileri daha çok sonraki aylara ilişkin beklentilerin şekillenmesini sağlayabilir. İçeride ise dördüncü çeyrek büyüme rakamı 2023 yılını nasıl tamamladığımızı gösterecek. Önceki çeyrekte %5,9 olan büyümenin son çeyrekte ise ivme kaybederek %3,5 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Kurda yukarı yönlü eğilimin devam etmesi piyasalar açısından sürpriz olmayacak

TL: Ay boyunca yukarı yönlü bir eğilim sergileyen USD/TL kuru Şubat’ın son işlem gününe girerken %3’e yakın yükselmiş durumda. Yılın başından bu yana baktığımızda ise TL’deki kaybın %6’ya yaklaştığını görüyoruz. Vadeli işlem kontratlarındaki fiyatlamalar göz önünde bulundurulduğunda kısa vadede kurda yukarı yönlü eğilimin devam etmesi piyasalar açısından sürpriz olmayacaktır. Makroekonomik veri tarafında ise bugün TL açısından en önemli konu başlığını büyüme rakamı oluşturuyor. Ayrıca TCMB ise geçen hafta gerçekleştirdiği ve politika faizini piyasa beklentisine paralel olarak %45 seviyesinde bıraktığı toplantının özetlerini açıklayacak. Ekonomiye dair genel resmin de çizildiği özetlerde yeni bir bilgi görmeyi ya da yeni bir mesaj verilmesini beklemiyoruz.

Aşağı yönlü riskler

Borsa İstanbul: 9400 direncini aşamayınca yönünü aşağı çeviren BIST-100 endeksinin dün de %1,3 kayıp ile 9062 puandan kapanış yaptığını gördük. Teknik açıdan bakıldığında kısa vadede 9160 puanın altında kalınmasının aşağı yönlü risklerin canlı kalmasına neden olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Baskının sürmesi durumunda 8930 puan ilk önemli destek olarak takip edilebilir. Neredeyse tüm Şubat ayı boyunca aşırı alım bölgesinde seyreden endeks son birkaç gündeki zayıflıkla birlikte bu seviyeden uzaklaşmış durumda. Bu tablonun aslında daha sağlıklı bir teknik görünüm oluşması adına önemli olduğunu düşünüyoruz.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 9648.5 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 9581, 9504, 9437 ve 9360 destek olarak izlenebilir. 9717, 9794, 9861 ve 9938 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 31.196 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 31.165, 31.1025, 31.04 ve 30.9775 destek olarak izlenebilir. 31.227, 31.2895, 31.352 ve 31.4145 ise direnç noktalarını oluşturuyor.(Ünlü&CO)

A. Kurtay
A. Kurtayhttps://www.gazetelojistik.com
Gazeteciliğe Hürriyet Gazetesi'nde başladı. Türk Haberler Ajansı, Anadolu Ajansı, Günaydın, Saklambaç, Milliyet ve Cosmopolitan'da çalıştı. Sport, Oto Aktüel, Motosiklet Dünyası, Oto Life, Oto Aktüel Haber, Europe News dergilerininde Kurucu Editör olarak çalıştı. Halen otoaktuel.com.tr, kamyonhaber.com, gazetelojistik.com ve turkishtradenews.com yayınlarının editörü.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER