Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaEkonomi GündemiKüresel salgın ortamında temassız dış ticarette bir ilk

Küresel salgın ortamında temassız dış ticarette bir ilk

Cam ve kimyasallar iş kollarında dünyanın önde gelen oyuncuları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, küresel salgın döneminde büyük önem taşıyan “temassız dış ticaret” hedefi doğrultusunda bir ilke imza attı. Şişecam hem üretim hem de ihracat yapan şirketlere özgü olan, üretimde kullanılan ithal girdilerin “yerinde gümrükleme” uygulamasına geçen ilk firma oldu.

 Prof. Dr. Kırman, “22 bin çalışanımızla Türkiye’yi küresel arenada temsil eden bir dünya markası olmanın haklı gururunu yaşarken, dünyada ve ülkemizde ilklere imza atmaya da devam ediyoruz.”

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, dış ticaretin daha hızlı, daha güvenli ve daha sağlıklı bir ortamda gerçekleştirilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı’nın devreye aldığı uygulamayı Türkiye’de ilk kez hayata geçirmekten memnuniyet duyduklarını belirterek, “Şişecam Topluluğu olarak küresel salgın dönemine yönelik proaktif çalışmalarımız meyvelerini verirken, ilklere imza atmaya da devam ediyoruz. Yerinde gümrükleme yetkilendirmesi sayesinde üretimde kullanacağımız ara mallar, ülkemize geldikten sonra doğrudan tesislerimize ulaşacak ve gümrükleme işlemleri tesislerimizde gerçekleştirilecek. Böylece 150 ülkeye 800 milyon dolar seviyesinde ihracat gerçekleştiren Topluluğumuz, üretim için gerek duyduğu ara malları daha kolay ve daha hızlı temin edebilecek. Her şeyden önemlisi de tüm gümrükleme işlemlerini belge ve insan teması olmadan üretim tesislerimizde güvenli ve sağlıklı bir şekilde tamamlayabileceğiz” dedi.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER