Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaKAMYON-TREYLERSchmitz Cargobull ile Intermodal Taşımacılıkta Verimlilik ve Güvenlik

Schmitz Cargobull ile Intermodal Taşımacılıkta Verimlilik ve Güvenlik

Schmitz Cargobull S.CF yarı-römork konteyner taşıyıcı şasileri yeni dizaynı ile yeni isimler aldı ve tüm S.CF yarı-römork konteyner şasileri yenilendi.

Intermodal taşımacılık operasyonları yürüten firmalara yönelik Schmitz Cargobull, 20′ ila 45′ ebatlarındaki konteynerlerin optimum ve güvenli taşınması için Avrupa’da dört farklı modelle S.CF yarı römork konteyner şasilerini devreye aldı.

Schmitz Cargobull S.CF yarı-römork konteyner taşıyıcı şasileri yeni dizaynı ile yeni isimler aldı ve
tüm S.CF yarı-römork konteyner şasileri yenilendi. S.CF ALLROUND 20-45 artık kendi kendine yeten jeneratör seti ile teslimata hazır (ısı kontrollü konteyner için) Schmitz Cargobull, S.CF modellerinin özelliklerinin amacını vurgulamak için S.CF yarı römork konteyner taşıyıcı şasi araçlarının isimlerini değiştirdi.

Intermodal Taşımacılık ve Güvenlik

Intermodal taşımacılık operasyonları yürüten firmalara yönelik Schmitz Cargobull, 20′ ila 45′ ebatlarındaki konteynerlerin optimum ve güvenli taşınması için Avrupa’da dört farklı modelle S.CF yarı römork konteyner şasileri sağlıyor:

Neler değişti, yenilikler neler?

  • S.CF ALLROUND 20-45, (daha önce “S.CF EURO”) evrensel kullanım için tasarlanmıştır ve 20′ ila 45′ arasındaki tüm konteyner boyutlarını taşıyabilir.
  • S.CF LIGHT 40/45, (daha önce “S.CF EURO LIGHT”) düşük dara ağırlığı nedeniyle 40′ ve 45′ konteynerlerin taşınması için özel olarak tasarlanmıştır.
  • S.CF DOCK 20/40 (daha önce “S.CF LX”) ve S.CF DOCK+ 20-40 (daha önce “S.CF MX”) limanda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. ‘‘+‘‘ ilave 20′ konteyner için merkez konumunu sağlamaktadır. Ayrıca diğer pazarlar için de S.CF modelleri bulunmaktadır. Tüm S.CF konteyner şasiler için basit kullanım, az bakım ve yüksek kalite standarttır.

Daha modern bir tasarım

Aynı zamanda araç donanımları da yenilendi. Optimize edilmiş kullanım, daha modern bir tasarım seçilerek yeni bir yan darbe koruması ve yeni bir araç altı koruması geliştirildi. Artık gaz kelebeği valfleri tarafından yastıklanan arka tampon uzaması daha rahat kullanım ve işlevselliğe katkıda bulunmakta ve ayrıca yaralanma riskini azaltmakta. Bilgilendirici piktogramlara sahip yenilikçi çıkartmalar çalışmayı daha kolay, daha hızlı ve daha kontrollü hale getiriyor. Şasiye eklenen QR kodları, işlemin (örn. arka uzatma, araç altı koruması, konteyner kilitleme, ön uzatma vb.) açıkça anlatıldığı videolara yönlendiriyor. Yükleme planı, kullanıcıların konteynerin S.CF üzerinde doğru konumlandırıldığını bir bakışta görmesine olanak tanıyarak yükleme sırasındaki gecikmelerin önlenmesine yardımcı oluyor.

2024-900

Tüm yarı römork konteyner şasileri, fabrikadan TrailerConnect® treyler telematik sistemi ve lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) ile donatılarak, yaklaşan TPMS yükümlülüğüne tam uyumlu olmalarını sağlar. Sıcak daldırmalı galvanizleme sayesinde yarı römork konteyner şasileri son derece sağlam ve korozyona dayanıklıdır.

S.CF ALLROUND 20-45 ile GENSET jeneratör seti (soğutmalı ISO – Konteyner için)

S.CF ALLROUND 20-45 yarı römork konteyner şasisi artık isteğe bağlı olarak fabrikada bir jeneratör seti ile donatılabiliyor. Bu, ısı kontrollü konteynerdeki elektrikle çalışan soğutma ünitesinin birkaç gün boyunca kendi kendine yeterli enerji beslemesine sahip olmasını sağlıyor. Böylelikle sıcaklık kontrollü yükün, harici enerji kaynaklarından bağımsız olarak müşteriye güvenli bir şekilde ulaşması sağlanıyor.

Schmitz Cargobull, Avrupa’nın geniş servis ağına sahip lider jeneratör seti üreticilerinden biri olan ortağı Genmark B.V. ile birlikte çalışıyor. UM5 jeneratör seti, S.CF ALLROUND 20-45’e özel olarak uyarlanmıştır ve 30 cm ile yer mesafesi ile sektörün en güvenli yer mesafesini sağlamaktadır. Korumalı kurulum konumu hasar riskini en aza indirir.

Schmitz Cargobull Hakkında
Schmitz Cargobull, Avrupa’da sıcaklık kontrollü yük, genel kargo ve dökme mallara yönelik yarı römorkların lider üreticisidir ve treyler hizmetleri ile gelişmiş teknolojilere yönelik dijital çözümlerde öncüdür. Şirket ayrıca sıcaklık kontrollü yük taşımacılığına yönelik frigorifik yarı römorklar için nakliye soğutma makineleri de üretiyor. Finansman, yedek parça tedariği, servis sözleşmeleri ve telematik çözümlerinden kullanılmış araç ticaretine kadar geniş bir hizmet yelpazesiyle Schmitz Cargobull, müşterilerini toplam sahip olma maliyetlerini (TCO) ve dijital dönüşümü optimize etme konusunda destekliyor. Schmitz Cargobull, 1892 yılında Almanya’nın Münsterland şehrinde kuruldu. Aile tarafından işletilen şirket, 6.000’den fazla çalışanıyla yılda yaklaşık 60.000 araç üretiyor ve 2022/23 mali yılında yaklaşık 2,6 milyar avro ciro elde etmiştir. Uluslararası üretim ağı ile şu anda Almanya, Litvanya, İspanya, İngiltere, Türkiye, Slovakya ve Avustralya’da bulunan on fabrikada faaliyet göstermektedir.

A. Kurtay
A. Kurtayhttps://www.gazetelojistik.com
Gazeteciliğe Hürriyet Gazetesi'nde başladı. Türk Haberler Ajansı, Anadolu Ajansı, Günaydın, Saklambaç, Milliyet ve Cosmopolitan'da çalıştı. Sport, Oto Aktüel, Motosiklet Dünyası, Oto Life, Oto Aktüel Haber, Europe News dergilerininde Kurucu Editör olarak çalıştı. Halen otoaktuel.com.tr, kamyonhaber.com, gazetelojistik.com ve turkishtradenews.com yayınlarının editörü.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER