Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaGÜNCEL'Kargom ne zaman gelecek?’ sorusu eskide kaldı

‘Kargom ne zaman gelecek?’ sorusu eskide kaldı

Worldef E Commerce Forum’unda konuşan Sürat Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz, kargo sektöründeki dijitalleşmeyi değerlendirirken, kargo sektöründe teknolojinin müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendiğinin altını çizdi.

Müşteri ihtiyaçları ve teknolojinin sektörü şekillendirdiğini belirten Sürat Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz, şu değerlendirmelerde bulundu: “Müşteri tipi değişti, eskiden toplu teslimatlar yapılırken 2010’ların ortasından sonra E-ticaretin artmasıyla kapı kapı dolaşan bir yapıya geçtik. Paket sayısı çok arttı. Bir günde tüm Türkiye içerisindeki 4.5 – 5 milyon teslimata ulaşıldı. Bunu yönetebilmek için eskiden elle yaptığımız işleri artık sistemlerle yapıyoruz. Aktarma merkezleri kargocuların kalbidir, bu önemli merkezlerde otomatik olarak saatte 20- 30 bin kargonun ayrıştırıldığı ve yüklendiği bir yapıya geldik. Dijitalleşmenin, bizim işimizdeki en büyük etkisi verimlilik artışıdır. Dijitalleşme ile kuryelerimiz operasyonel olarak çok daha verimli teslimatlar gerçekleştirebiliyor ve birim maliyetlerimizin düşmesine destek sağlıyor.”

“Artık her bilgi müşteriye anlık aktarılıyor”

Her bilginin artık müşteriye anlık aktarıldığını belirten Cem Oğuz; “Kargom ne zaman gelecek?’ diye bekleyen bir müşteri düşünün. Bundan 3-5 sene öncesine baktığımızda çağrı merkezlerine gelen aramaların yüzde 80’i “Kargom nerede?” diye soruyordu. Müşteri neden bu soruyu soruyor, çünkü gelip gelmeyeceğinden emin değil. Bir şey satın almış ve heyecanla bekliyor. Bugün geldiğimiz noktada, her bilgi anlık olarak müşteriye yönlendiriliyor ve bilgilendiriliyor. Akıllı telefonuyla bu takibi yapabiliyor. Siz yoksanız, anlaşmalı olduğumuz esnaflar veya kargo dolaplarımızdan kargolarınızı teslim alabilirsiniz” dedi.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER