Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaManşet HaberIveco Group, 2026 için belirlediği hedeflerine şimdiden ulaştı!

Iveco Group, 2026 için belirlediği hedeflerine şimdiden ulaştı!

Iveco Group, İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Şirketin Sermaye Piyasaları Günü’nde 2028 yılına kadar olan hedeflerini özetleyen yeni bir Stratejik Plan sundu.

Kasım 2021’deki ilk Yatırımcı Günü’nden iki yıl sonra bir Sermaye Piyasası Günü düzenleme kararı, grubun yakın zamandaki başarılarından kaynaklandı: 2023’ün sonunda Iveco Group, 2026 için temel belirlediği hedefleri şimdiden yerine getirmiş ve hedeflerinin de ilerisine geçmişti.

Iveco Group, 2021’den önceki stratejik planında, endüstriyel faaliyetlerin toplam net gelirlerinin 2026 yılına kadar 16,5 ila 17,5 milyar Euro arasında olmasını hedeflemişti. Grup, 2023 yılı sonunda 15,9 milyar Euro’ya ulaşarak tam olarak yolunda olduğunu kanıtladı.

“Daha güçlü ve daha çeşitli ortaklıklarla sürdürülebilirlik yolculuğumuzu hızlandıracağız!”

Iveco Group CEO’su Gerrit Marx konuya ilişkin şunları söyledi: “Değerlerimizden ilki ‘alışılmış olanın ötesine geçeriz’. Bu, grubumuzun ruhunu temsil ediyor. Bilinçli bir şekilde sınırları zorlama ve cesurca hareket etme tutkumuzu açıkça yansıtıyor. Verdiğimiz sözleri yerine getirebileceğimizi gösterdik. Bugün kendimizi yeni bir plana, ürün portföyümüzü hızlandırmaya, daha güçlü ve daha çeşitli ortaklıklara ve sürdürülebilirlik yolculuğumuzu hızlandırmaya adıyoruz. Bu taahhütleri yerine getireceğiz çünkü bizim ve beş iş birimimizin önündeki yollar, fırsatlar hem heyecan verici hem sınırsız. Dahası, içerideki olanaklardan yararlanırken, dışarıdaki güçlü fırsatları da keşfetmeye devam edeceğiz.”
Gelecekteki büyüme için temel stratejik dayanaklar: Grubun izlediği yol dört temel anlayışla desteklenmektedir: İnovasyon, Mali Disiplin, Ortaklıklar ve Sürdürülebilirlik.

2024’ten 2028’e kadar 5,5 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapacak

Iveco Group, inovasyona yönelik 2024’ten 2028’e kadar 5,5 milyar Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirecek. Şirket, inovasyonu üç temel alanda yönlendiriyor: Enerji Dönüşümü, Yapay Zekâ ve Yazılım Tanımlı Araçlar ve Otonom Sürüş.
Şirket, Enerji Dönüşümü alanında, 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefini bir kez daha teyit etti. Bu hedefe ulaşmada Iveco Group’un yeşil ve sıfır emisyonlu çözümleri içeren çoklu tahrik yaklaşımı önemli bir rol oynamaktadır.
Bunlar sırasıyla GATE-Yeşil ve Gelişmiş Ulaşım Ekosistemi gibi yenilikçi kullanım başına ödeme iş modelleri…

Yapay Zekâ algoritmalarıyla sektörde devrim yaratmaya hazırlanıyor

Yapay Zekâ, veri analizi, makine-insan etkileşimi ve yazılım geliştirme gibi alanlarda önemli ilerlemeler sağlayan Generative AI ile Iveco Group’un müşteri odaklı yeniliklerinin merkezinde yer alıyor. Yapay Zekâ algoritmalarıyla desteklenen Yazılım Tanımlı Araçlar sektörde devrim yaratmaya, araç güncellemelerini basitleştirmeye ve müşteri verimliliğini artırmaya hazırlanıyor. Iveco Group, bu trendlerin zirvesinde kalmak için önümüzdeki yıllarda 500 uzman mühendisten oluşan bir ekip kurmayı planlayarak kendi Yazılım ve Analitik Laboratuvarını açtı. Iveco Group halihazırda Avrupa’da halka açık yollarda Otonom Sürüşü test ediyor. Bu gelişme ve hızlı ticarileştirme için, diğer kamyon OEM’lerinin yanı sıra küresel bir sürücüsüz kamyon teknolojisi sağlayıcısı olan PLUS ile iş birliğini sürdürecek. Bu gelişmeler, bugün sürücülere ve filo sahiplerine yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemleri sunacak.

Hyundai ie birlikte Avrupa için IVECO markalı tamamen elektrikli bir hafif ticari araç üretecek

Iveco Group, Avrupa pazarları için hem akülü elektrikli kamyonlar hem de yakıt hücreli elektrikli kamyonlar dahil olmak üzere elektrikli ağır hizmet kamyon çözümleri alanında Hyundai Motor Company ile ortaklığını genişletme ve derinleştirme kararı aldı. İki şirket, her iki tarafın ileri teknolojilerinden ve varlıklarından yararlanarak sürdürülebilir bir geleceğe geçişi hızlandırmayı amaçlıyor.

Bilindiği gibi IVECO; Eylül 2022’de Hannover’deki IAA Transportation etkinliğinde ilk IVECO eDaily Yakıt Hücreli Elektrikli Aracı tanıttı. Bu tanıtımı Ekim 2023’te Brüksel’deki Busworld’de IVECO BUS E- WAY H2’nin ilk lansmanı izledi. Son olarak, bu yılın şubat ayında iki şirket, Hyundai’nin eLCV platformunu temel alarak Avrupa için IVECO markalı tamamen elektrikli hafif ticari araç için bir tedarik anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

IVECO ve Ford Otosan ortaklığı

Öte yandan IVECO ve Ford Otosan’ın ağır ticari araç markası Ford Trucks arasında gelişti. İki firma, 2028/2029’da yürürlüğe girecek yeni yönetmeliklerle uyumlu ağır hizmet kamyonları için ortak bir kabin yapısının geliştirilmesine yönelik iş birliğinin araştırılmasıyla ilgili bir Mutabakat Anlaşması’na imza attı. Bu, kabin içindeki bileşenleri ve sistemleri kapsayan yeni ürün ve teknolojilerin birlikte geliştirilmesinde bir ön adım oldu. Bu gibi ortaklıklar üçlü kazanç sunar: İlgili tüm ortaklar için maliyetleri, harcamaları azaltır. Uyum ve rekabet gücü sağlar. Müşterilere aşırı maliyet yansıtmadan temel araç özelliklerini sunma olanağı verir.

A. Kurtay
A. Kurtayhttps://www.gazetelojistik.com
Gazeteciliğe Hürriyet Gazetesi'nde başladı. Türk Haberler Ajansı, Anadolu Ajansı, Günaydın, Saklambaç, Milliyet ve Cosmopolitan'da çalıştı. Sport, Oto Aktüel, Motosiklet Dünyası, Oto Life, Oto Aktüel Haber, Europe News dergilerininde Kurucu Editör olarak çalıştı. Halen otoaktuel.com.tr, kamyonhaber.com, gazetelojistik.com ve turkishtradenews.com yayınlarının editörü.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER