Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaOTOBÜSFinlandiya Yollarındaki İlk ve Tek Otonom Araç Karsan Otonom e-ATAK

Finlandiya Yollarındaki İlk ve Tek Otonom Araç Karsan Otonom e-ATAK

Toplu ulaşımın elektrikli ve otonom dönüşümünde önemli rol oynayan Karsan, ADASTEC işbirliği ile geliştirilen dünyanın ilk Seviye 4 sürücüsüz aracı olan Otonom e-ATAK, Finlandiya’nın da ilk otonom aracı oldu.

Ülkenin Tampere şehrinde Haurala ile Lampaala arasında 5,5 kilometrelik bir rotada hizmete başlayan Otonom e-ATAK’ın, ilerleyen dönemde rotasının genişletilmesi planlanıyor. Teknoloji partneri ADASTEC ile birlikte geliştirdiği Otonom e-ATAK’ın ABD ve Norveç’in ardından Finlandiya’nın da trafiğe açık yolda ilk biletli yolcu taşıyan sürücüsüz otobüsü olduğunu söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “17 duraktan oluşan rotada trafik ışıkları, kavşaklar, yaya geçitleri gibi otonom araçları zorlayıcı unsurlar yer alsa da Otonom e-ATAK, dünya çapında başarısını kanıtlamış bir model olarak bunların üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Bu rotanın ilk kısmında maksimum hızımız 30 km/s olacak. Fakat ikinci rota da eklendiğinde aracımız saatte 40 kilometreye çıkacak. Karsan olarak ‘Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde’ olma vizyonu ile geliştirdiğimiz ileri teknolojili mobilite çözümleri, özellikle dünyanın tarihi şehirlerinin ilk tercihi olmaya devam ediyor” dedi.

ADASTEC CEO’su Dr. Ali Peker ise “Bu projede otonom sürüş yazılımımızın üstün performansını ve güvenilirliğini bir kez daha kanıtlama fırsatı bulduk. Zorlu hava koşullarında edindiğimiz tecrübeyle, ileri seviye teknolojimiz sayesinde her türlü iklim şartlarında güvenli ve konforlu yolculuklar sağlıyoruz. Bu açılış, sürdürülebilir ve yenilikçi toplu taşıma çözümlerine olan bağlılığımızı bir kez daha gözler önüne seriyor” açıklamalarında bulundu.

A. Kurtay
A. Kurtayhttps://www.gazetelojistik.com
Gazeteciliğe Hürriyet Gazetesi'nde başladı. Türk Haberler Ajansı, Anadolu Ajansı, Günaydın, Saklambaç, Milliyet ve Cosmopolitan'da çalıştı. Sport, Oto Aktüel, Motosiklet Dünyası, Oto Life, Oto Aktüel Haber, Europe News dergilerininde Kurucu Editör olarak çalıştı. Halen otoaktuel.com.tr, kamyonhaber.com, gazetelojistik.com ve turkishtradenews.com yayınlarının editörü.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER