Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaDÜNYA GÜNDEMİDİKKAT! Dünya için kritik son 10 yıl...

DİKKAT! Dünya için kritik son 10 yıl…

Son raporlar, ihtiyaç duyulan sera gazı emisyon azaltım çabalarının yetersiz kaldığını ve gelecek on yılın, emisyonları azaltmak ve sıcaklık artışını 1,5*C ile sınırlandırmak için çok kritik olduğunu gösteriyor.

Eğer bu on yıl bitmeden dünya toplumu emisyonları azaltmaya başlamazsa, Paris Anlaşması’nın küresel hedeflerine ulaşmak zorlaşacak ve gelecek nesiller iklim değişikliğinin etkilerinden çok daha fazla etkilenecek. Bu bağlamda, ana hedef, 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfıra indirmek ya da buna yakın seviyelerde tutmak olmalı.

Çevreci şirketler bu kapsamda, faaliyetleri nedeniyle oluşan sera gazı emisyonuna eş değerde karbon yararı gerçekleştirmeye; “karbon nötr”olmayı sağlayacak doğal iklim çözümleri üretmeye çabalıyorlar.

Bu çaba içindeki şirketlerden biri olan Procter & Gamble (P&G), iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yeni açıkladığı kararlara göre, 2030 yılına kadar, sera gazı emisyonlarını yüzde 50 azaltıp, tüm üretim tesisleri için yüzde 100 yenilenebilir elektrik satın alacak.

Doğal iklim çözümleri: “Doğa tek başına iklim değişikliğinin üçte birini çözebilir”

P&G Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David Taylor, dijital ortamda gerçekleştirilen ve taahhütleri açıkladığı basın toplantısında; “İklim değişikliği gerçekleşiyor ve şimdi harekete geçmek gerekiyor. Karbon ayak izimizi azaltarak ve doğal iklim çözümlerine yatırım yaparak, on yıl boyunca tüm operasyonlarımızda karbon nötr hale getireceğiz, dünya üzerindeki savunmasız ekosistemleri ve toplulukları korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

P&G, ormanlar, sulak alanlar, otlaklar ve turbalıklar gibi önemli ekosistemleri korumaya, iyileştirmeye ve yenilemeye yönelik bir dizi proje belirlemek ve finanse etmek için Conservation International (Dünya Doğa Koruma Kurumu) ve WWF (Dünya Doğal Hayatı Koruma Fonu) ile iş birliği yapacak. Daha fazla karbon izolasyonunun yanı sıra, doğal iklim çözümlerinin önemli bir diğer özelliği de, doğayı korumaya, geliştirmeye ve yerel toplumun geçim kaynaklarını iyileştirmeye hizmet eden, anlamlı çevresel ve sosyo-ekonomik faydalar sağlama potansiyeli. P&G çabalarını ilerlettikçe, doğaya yapılan yatırımla ilgili ortak faydalarını da belirlemeye, ölçmeye ve duyurmaya çalışacak.

P&G, dünya çapında projelere yatırım yapan ayrıntılı bir proje portföyü de geliştiriyor. Şimdiye kadar belirlenen projeler şöyle:

  • WWF ile Atlantik Ormanları Restorasyonu – Brezilya’nın doğu kıyısındaki Atlantik ormanında ekosistem ve su üzerinde anlamlı etkiler ile gıda güvenliği de dahil olmak üzere diğer ortak faydalar içeren restorasyon planları.
  • ‘Arbor Day’ Derneği ile ‘Evergreen’ Ortaklığı – İklim değişikliğinden etkilenen doğal yaşamı korumak için kritik adımlar atmak üzere şirketleri, toplulukları ve bireyleri bir araya getirmek. Kuzey Kaliforniya’daki orman yangınlarında harap olan alanları restore etmek ve Almanya’daki orman alanlarını genişletmek için ağaç dikmek.
  • Conservation International ile Filipinler Palawan Koruma Projesi – Palawan’daki mangrov alanlarını ve kritik ekosistemleri korumak, iyileştirmek ve restore etmek. Palawan, eşsiz ve tehdit altındaki vahşi yaşamı ile dünyadaki dördüncü “yeri doldurulamaz” alan olarak kabul ediliyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER