Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELDHL Group, çalışanlarına Afet Müdahale Ekibi Eğitimi verdi

DHL Group, çalışanlarına Afet Müdahale Ekibi Eğitimi verdi

DHL Group, afet yardımı ve yönetimini lojistik uzmanlığıyla birleştirerek afet yardım çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla kurduğu, gönüllülük esasına dayalı programı GoHelp’i Avrupa’ya genişlettiğini duyurdu.

  • Avrupa’daki ilk Afet Müdahale Ekibi eğitimi ise 19-21 Nisan tarihleri arasında İstanbul’daki DHL Express Genel Müdürlük binasında yapıldı.

DHL Group, Birleşmiş Milletler ile iş birliği yaparak, 2005 yılından bu yana küresel yardım çabalarının sağlanmasına yardımcı olmak için lojistik uzmanlığını ve küresel ağını gönüllü olarak kullandığı GoHelp programını Avrupa’ya genişletti. Avrupa’daki ilk Afet Müdahale Ekibi (DRT, Disaster Response Team) eğitimi farklı ülkelerde görev yapan 50 DHL çalışanının katılımıyla İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirildi. Eğitime DHL Express Türkiye’den de gönüllü 10 çalışan katıldı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile iş birliği yapıyor

GoHelp programı, afete müdahale ve afete hazırlık olarak ikiye ayrılıyor. DRT’ler, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi tarafından çağrıldığında ihtiyaç duyulan havalimanlarına konuşlandırılıyor. Havalimanlarının Afetlere Hazırlık Eğitim Programı (Get Airports Ready for Disaster), havalimanı personelini ve yerel afet yönetimi kuruluşlarını, gelen yardım malzemelerindeki artışı daha iyi yönetmeye hazırlamak için Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile iş birliği yapıyor. GoHelp’in Avrupa’da faaliyete geçmesiyle birlikte program artık tüm küresel afet noktalarını kapsıyor.

Daha verimli ve koordineli bir afet müdahalesi sağlamak için

DHL Group Sürdürülebilirlik İletişimi ve Programlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Christoph Selig konuyla ilgili şunları söyledi: “Avrupa, 2021 yılında Almanya ve Belçika’da yaşanan sel felaketleri gibi iklim krizleri ve afetlerle giderek daha fazla karşı karşıya kalıyor. Geçen yıl Türkiye ve Fas’ta çok büyük depremlere de tanık olduk. Bu durumun farkında olarak, son 15 yıldır Latin Amerika, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde başarılı bir şekilde uyguladığımız GoHelp’in erişimini ve etkisini Avrupa’ya genişletiyoruz. Bu genişleme, temel lojistik uzmanlığımızı afetlerden etkilenenleri desteklemeye katkıda bulunmak için kullanılıyor. Ek olarak, daha verimli ve koordineli bir afet müdahalesi sağlayarak küresel ağımızı insanlığın yararına kullanma taahhüdümüzü de yansıtıyor.”

Eğitim neleri kapsıyor!

Şimdiye kadar DRT’ler, lojistik prosedürlerin optimize edilmesine ve afet bölgesi havalimanlarında 72 saat içinde ücretsiz olarak zamanında destek sağlanmasına yardımcı oldu. Avrupa için, DRT operasyonlarının kapsamı, havalimanı konuşlandırmalarının ötesine de genişletilebilir. Eğitimler, gönüllü çalışanları afet yardımı ve yönetiminin çeşitli yönleriyle tanıştırmak için tasarlandı. DRT eğitimi teorik ve pratik oturumlardan oluşuyor. Eğitimin yapıldığı bölge ve yere bağlı olarak farklı uygulamalar gerçekleştiriliyor. Bunlar özellikle havayolu paletleri, kilitler ve ağlar için paletlerin montaj ve demontaj tekniklerinde ustalaşmaya odaklanıyor. Katılımcılar, paletlerin nasıl açılıp kapatılacağını, verimli istifleme yöntemlerini ve acil durum gıdaları için su geçirmez paketler olan Speedball’ların nasıl hızlı bir şekilde monte edileceğini öğreniyorlar. Eğitim ayrıca forklift ve transpalet kullanımı gibi temel becerilerin yanı sıra sorunsuz koordinasyon için etkili telsiz iletişimi konularını da kapsıyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER