Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELDHL Express Türkiye'den uluslararası hızlı hava taşımacılığında bir ilk

DHL Express Türkiye’den uluslararası hızlı hava taşımacılığında bir ilk

DHL Express, Ticaret Bakanlığı tarafından verilen, şirketlere gümrük işlemlerinde kolaylık ve imtiyazlar getiren, uluslararası geçerliliğe sahip “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası”na sahip ilk uluslararası hızlı hava taşımacılığı şirketi oldu.

“Authorized Economic Operator” (AEO) adıyla uluslararası geçerliliğe de sahip bulunan sertifika, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen firmalara veriliyor.

İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yalçın Özden’in takdim ettiği sertifikayı DHL Express Türkiye adına Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tonguç aldı.

Mustafa Tonguç, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Hızlı hava kargo taşımacılığı sektöründe bu sertifikaya sahip ilk ve tek şirket olarak, gümrük nezdinde emniyet ve güvenilirlik, izlenebilirlik, bilgi ve belgeye erişebilirlik gibi bazı koşulları sağladığımızı belgelemiş olduk. Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Müdürlüğü’nün şirketimize gösterdiği güvenden büyük gurur duyduk. Sertifikanın şirketimize ve çalışanlarımıza yeni sorumluluklar da getirdiğini biliyoruz. Buna uygun olarak tüm gümrük süreçlerinde prosedürlere her zaman olduğu gibi tam uyum sağlamaya büyük özen gösteriyoruz. Bu sertifikayı Gümrük Müdürlüğü ile iş birliğimizin daha da ileriye taşınmasında önemli bir adım olarak görüyor, önümüzdeki dönemde daha da yakın çalışma fırsatı bulacağımıza inanıyoruz” dedi.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası hakkında

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 5/A maddesine istinaden düzenlenen Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, ticareti ve gümrük işlemlerini kolaylaştırma hedefi kapsamında Serbest Bölgeler dahil Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik, en az 3 yıldır faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşlarına veriliyor. Halihazırda bu sertifikaya sahip yalnızca 450 şirket bulunuyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER