Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELArka koltukta ön hava yastığı sunan dünyanın ilk otomobili

Arka koltukta ön hava yastığı sunan dünyanın ilk otomobili

Arka koltukta seyahat eden yolcular için ön hava yastığı sunan dünyanın ilk otomobili. Eylül ayında dünya lansmanı gerçekleşecek olan Yeni Mercedes-Benz S-Serisi’nin ikinci ön gösteriminde güvenlik teknolojilerine ağırlık verildi.

Yeni S-Serisi, arka koltukta seyahat eden yolcular için, önden gelen darbelere karşın açılan hava yastığının sunulduğu ilk otomobil oluyor.


Yeni S-Serisi ayrıca E-ACTIVE BODY CONTROL ile beraber çalışan yeni PRE-SAFE® Impulse Side teknolojisi sayesinde yandan alınan darbelerde aracı yükselterek yolcularını koruyor.
Bir diğer yenilik olan Arka Aks Yönlendirmesi sayesinde Yeni S-Serisi, arka aksındaki direksiyon açısını 10 dereceye kadar artırarak kompakt bir otomobil kadar kıvrak ve kullanışlı bir yapı sunuyor.

Yeni 3-Boyutlu 360 derecelik kamera


Yeni S-Serisi’nin yenilikleri arasında geliştirilen Aktif Park Asistanı ve yeni 3-Boyutlu 360 derecelik kamera sayesinde park yerine girme, park yerinden çıkma ve dar alanlardaki manevralarda sürücü destekleniyor.
Yeni Mercedes-Benz S-Serisi birçok alanda daha akıllı hale geliyor ve sürüş deneyimi yeni bir seviyeye ulaşıyor. MBUX’un dijital yenilikleri dışında sürüş keyfini artıran ve aynı zamanda sürüşü daha da güvenli hale getiren yenilikler devreye alınıyor.

Daha geniş dönüş açısına sahip Arka Aks Yönlendirmesi ve arka hava yastığı gibi güvenlik yenilikleri bunlardan bazıları. Ayrıca yeni bir özellik olarak PRE-SAFE® Impulse Side, olası bir yandan çarpma öncesinde aktif yürüyen aksam E-ACTIVE BODY CONTROL ile aracı yükseltiyor. Sürekli olarak gelişmeye devam eden sürüş destek sistemleri, otonom sürüş yolunda önemli bir adım oluşturmaya devam ediyor.

Geliştirilmiş ortam sensörleri sayesinde, örneğin park yardımcıları artık manevra yaparken sürücüyü daha iyi destekleyebiliyor. MBUX’un sezgisel kullanıma entegrasyonu sayesinde görselleştirme tamamen yeni bir boyuta ulaşıyor.

Uzun dingil mesafesine sahip lüks bir limuzin, şehirde kompakt bir araç kadar kullanışlı ve kıvrak olabilir mi? Arka aksta daha geniş dönüş açısına sahip dört tekerlekten yönlendirme varsa, evet!

Hala iç mekanda güvenlik yenilikleri mümkün mü?


Yeni S-Serisi örnek ise, evet! Sert bir ön darbe anında arka hava yastığı, ön koltukların sırtlıklarından açılıyor ve arka koltuklardaki iki yolcuya ek bir koruyucu sunuyor.

Aktif yürüyen aksam E-ACTIVE BODY CONTROL sadece konforu değil, aynı zamanda güvenliği de artırabilir mi? Evet, çünkü PRE-SAFE® Impulse Side özelliği sayesinde yeni S-Serisi olası bir yandan çarpma öncesinde karoserin tamamını yükseltiyor. Bu araç içerisindeki tüm yolculara ek güvenlik sağlıyor.

Sürüş destek sistemlerinin daha da gelişmesi mümkün mü?


Evet, yeni S-Serisi, Mercedes-Benz’in kazasız sürüş vizyonuna bir adım daha yaklaşıyor. Sürücü, sürüş esnasında çok sayıda yeni veya daha da geliştirilmiş sürüş destek sistemi tarafından destekleniyor. Bu sayede günlük kullanımlarda sürücünün üzerindeki stres azaltılıyor ve sürücü daha rahat ve daha güvenli bir sürüşün keyfini sürebiliyor.

İlave günlük sürüş koşullarıyla daha da geliştirilen sürüş destek sistemleri, olası bir tehlike anında yaklaşmakta olan bir çarpışmaya uygun tepki vermek ve ideal koşullarda bunu önlemek için sürücüyü destekliyor. Aktif Park Asistanı ve yeni 3-Boyutlu 360 derecelik kamera, park yerine girme, park yerinden çıkma ve dar alanlardaki manevralarda sürücüyü destekleyerek hayatını kolaylaştırıyor.

Öne çıkan özellikler:

 • Beş çok çekirdekli işlemci, 20’den fazla sensör ve stereo kamerayı kullanan aktif yürüyen aksam E-ACTIVE BODY CONTROL (Opsiyonel) farklı sürüş koşullarında proaktif olarak tepki veriyor.
 • Sürüş programlarına bağlı olarak çok geniş bir aralıkta sürüş davranışları uygulayan 48 Volt beslemeye sahip tamamen aktif bir yürüyen aksam mevcut.
 • Sistemin kontrol üniteleri sürüş koşullarını saniyede 1.000 kez analiz ediyor ve yürüyen aksamı ayarlıyor.
 • E-ACTIVE BODY CONTROL ile her bir tekerlek üzerindeki yay ve amortisör, kuvvetlerini ayrı ayrı düzenliyor ve böylece salınım, esneme ve kaldırma kuvvetleri önleniyor.
 • ROAD SURFACE SCAN özelliği “Konfor” sürüş programında aracın önündeki yolu kaydetmek için çok amaçlı stereo kamerayı (SMPC) kullanıyor. Sistem, yürüyen aksamı yol dalgalarında karoser hareketlerini en az seviyeye indirecek şekilde ayarlıyor.
 • “Viraj” sürüş modunda, araç aktif olarak viraja doğru yatıyor. Virajda yatma fonksiyonu ve konforlu yürüyen aksam ayarı sayesinde benzersiz bir sürüş konforu oluşuyor. Böylece hassas bir mideye sahip yolcular kendini daha da rahat hissediyor.
 • E-ACTIVE BODY CONTROL olası bir yandan çarpma durumunda yeni bir PRE-SAFE® fonksiyonu etkinleştiriyor.
 • Arka Aks Yönlendirmesi (Opsiyonel) sayesinde S-Serisi, kompakt bir otomobil kadar kıvrak ve kullanışlı bir yapı sunuyor. Arka aks direksiyon açısı 10 dereceye kadar çıkabiliyor ve kentsel alanlarda üstün manevra kabiliyeti ve çeviklik sağlıyor. Ayrıca yürüyen aksam daha yüksek hızlarda sanal bir dingil mesafesi uzamasından yararlanıyor:
 • Arka akstaki daha geniş dönüş açısına sahip dört tekerlekten yönlendirme özelliği sayesinde S-Serisi’nin dönüş çapı 2 metreye kadar azalıyor. Uzun dingil mesafesine sahip S-Serisi böylece sadece 11 metrelik dönüş çapıyla üstün manevra kabiliyeti sunuyor.
 • Arka Aks Yönlendirmesi ve daha kısa turlu direksiyon sisteminin bir arada kullanılmasıyla üstün manevra kabiliyeti ve kıvraklık elde ediliyor.
 • Direksiyon sistemi ve fren sisteminin entegre kontrolü sayesinde özellikle dinamik sürüş koşullarında daha hassas ve kontrollü bir sürüş sunuluyor.
 • Müşteriler, bu özel donanımda, 10 dereceye veya 4,5 dereceye kadar Arka Aks Yönlendirmesi’nden birini seçebiliyor.

Yeni S-Serisi kaza güvenliği noktasında da yeni standartlar belirliyor:
Mercedes-Benz, PRE-SAFE® Impulse Side ile kaza öncesindeki önlemleri artırıyor.
Olası bir yandan çarpma durumunda sistem aktif yürüyen aksam E-ACTIVE BODY CONTROL üzerinden saliseler içinde karoseri kaldırıyor. Böylece gelen darbenin etkisi çok daha dayanıklı ve sağlam olan aracın alt kısmına yönlendiriliyor.

Yolcu güvenliği noktasında 2019’da tanıtılan Deneysel Güvenlik Aracı (ESF)’ndan birçok yenilik uyarlandı:
Yeni arka hava yastığı (Opsiyonel), arka koltuklardaki iki yolcu için dünyanın ilk ön hava yastığını kullanıma sunuyor. Silindirik boru şeklindeki tasarım tamamen yeni. Hava yastığı bu yenilikçi yapı sayesinde hafifçe açılıyor ve arkadaki yolcuların önden çarpışmalarda baş ve boyun bölgesindeki stres seviyelerini önemli ölçüde azaltıyor.
Yeni aydınlatmalı tasarımla emniyet kemeri kilidi daha kolay bulunabiliyor ve böylece tokayı kemere takmak kolaylaşıyor.
MBUX iç asistanı bir kamera üzerinden ön yolcu koltuğundaki çocuk oto koltuğunu tespit edebiliyor. Sürücü aracı harekete geçirmeden önce ekranda çocuk oto koltuğu için bir emniyet kemeri uyarısı beliriyor.
Yeni orta hava yastığı (Ülkelere göre değişiklik gösterecek) olası bir yandan çarpışma anında sürücü ve ön yolcu koltukları arasında açılıyor ve sürücü ve yolcunun birbirine temasının önlüyor.

Sürüş destek paketinin en güncel nesli, yeni ve birçok daha geliştirilmiş fonksiyon içeriyor.

Aktif Kör Nokta Asistanı: Araçtan inme uyarı özelliği artık sürücü veya ön yolcu henüz elini kapıya uzatırken tehlike uyarısında bulunuyor. MBUX iç mekan asistanı, el araç kapı koluna yaklaştığında bunu algılıyor.
Yan aynadaki kırmızı bir uyarı üçgeni ve aktif ortam aydınlatması ile görsel uyarı gerçekleşiyor.

Aktif Direksiyon Asistanı: Bu özellik sürücüye acil bir koridor oluşturmasında yardımcı oluyor ve diğer sürücüleri de bir koridor oluşturmaya teşvik ediyor.

Geliştirilmiş ortam sensörleri ve MBUX ile entegrasyon sayesinde park sistemleri artık manevra yaparken sürücüyü daha da iyi destekleyebiliyor:

Aktif Park Asistanı: Geliştirilmiş ortam sensörleri: Ön ve arkada artırılmış performans ile 12 ultrasonik sensör.
Yeni geliştirilen, anlaşılabilir ve basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü, MBUX’a entegrasyon, daha konforlu dokunmatik kullanım.
Trafikteki diğer paydaşlar ve nesnelerin konumları güvenilir ve hassas bir şekilde belirlenebiliyor.
Geri sürüşlerde acil fren fonksiyonu: İsteğe bağlı Arka Aks Yönlendirmesi’nin entegrasyonu, yörünge planlaması.

Park Paketi ile 360 derecelik kamera: Kapsamı genişletilmiş çevresel sensörler: Dört ilave kamera (ön, arka, yan aynalar). Böylece daha fazla park yeri algılanabiliyor veya önerilebiliyor. Yeni bir özellik olarak çizgilerle belirlenmiş (Araçlarla değil) park yerleri de otomatik park için kullanılabiliyor. Dört adet bağımsız kameranın görüntüsünden aracın çevresinin 3-Boyutlu görüntüsü oluşturuluyor. Elde edilen görüntü dinamik görüntüleme açılarıyla orta ekranda gösteriliyor. Üç boyutlu görüntü, sanal kamera görüntüsü olarak aracın etrafında sezgisel olarak döndürülebiliyor ve hatta yakınlaştırma özelliği bile sunuyor.
Genişletilmiş yan görünüm: Yakındaki engellerin (Kaldırım, garaj duvarı vb.) etrafında manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Park Asistanı etkin olduğunda sistem ileri veya geri manevra esnasında yayaları algılayarak otomatik olarak fren yapıyor. Otomatik park UNECE R79’un gereklerini yerine getiriyor ve araç çevresinde çarpışmayı önlüyor.

Ayrıntılarıyla öne çıkan yenilikler:
E-ACTIVE BODY CONTROL:
Havalı süspansiyonu kısmen destekleyici hidropnömatiklerle tamamlıyor. Sistemde havalı süspansiyon aracı taşıyor ve seviyeyi yavaşça ayarlıyor. Hidropnömatik ile havalı süspansiyonun kuvvetleri üzerine bindirilen dinamik kuvvetler üretiyor ve araç gövdesini aktif olarak destekliyor veya sönümlüyor.

Akstaki her bir tekerlekte; iki çalışma odacığı ile ayarlanabilir bir sönümleme valfi ve bir hidrolik basınç haznesi ve bir amortisör bulunuyor. Amortisör hidrolik hatlar üzerinden 48 Volt beslemeye sahip akıllı motor pompa ünitesine bağlanıyor.

Motor-pompa biriminin çalışmasıyla hidrolik sıvı yer değiştirerek amortisör içinde basınç farklılıkları yaratıp aktif bir kuvvet üretiyor. Dört tekerleğin her birindeki motor-pompa birimi, havalı körüklerin valflerini kompresörü ve bununla birlikte tüm süspansiyon sistemini kontrol eden merkezi bir kontrol ünitesi tarafından kumanda ediliyor.

Arka koltuklar için ön hava yastığı: Silindirik boru şeklindeki yapı gazla şişiriliyor ve kanat şeklinde bir çerçeveye geriliyor. İki kanat arasında büyük ve çadır benzeri bir hava yastığı bulunuyor. Söz konusu hava yastığı özel patentli valfler üzerinden ayarlanarak ortam havası ile dolduruluyor. Supap folyosunun tasarımı, arka yolcu hava yastığına çarptığında havanın tekrar dışarı kaçmasını önlüyor.

Tüp hacminin küçük olması oldukça büyük bir hava yastığının hızla açılmasını sağlıyor. Tüp şeklindeki kanatlar engel teşkil ettiğinden hava yastığı düşük bir kuvvetle ve düşük yaralanma riski ile açılıyor. Hava yastığı, emniyet kemerinin vücudu tutma işlevini destekleyerek baş ve boynu üzerinde oluşan yükleri azaltıyor. Şişen emniyet kemeri şeklindeki kemer yastığı ile S-Serisi arka koltuk yolcularının güvenliğinde yeni standartlar belirliyor.

Arka Aks Yönlendirmesi: Bir elektromotor, arka aks üzerindeki bir mil somununu bir kayışla harekete geçiriyor. Bu, mili eksen olarak ayarlıyor. Hız ve direksiyon simidinin açısına bağlı olarak, arka tekerlekler ön tekerleklerle aynı yönde veya zıt yönde dönüyor. Basit bir anlatımla; zıt yönde döndürme daha fazla çeviklik ve daha küçük dönüş çapı ve aynı yönde döndürülmesi ise daha dengeli bir sürüş sağlıyor. S-Serisi, maksimum döndürme açısı olan 10 dereceyi özellikle park manevralarında uyguluyor.

Araç sensörlerinin gelen çevresel veriler (radar, kamera, ultrason), yönlendirme açısını belirlemek için kullanılıyor. Sistem 60 km/s’ten yüksek hızlarda zıt yönden aynı yöne geçiyor. Yönlendirme stratejisi seçilen sürüş moduna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Orta ekrandaki sürüş modu menüsünde arka aks açıları gösteriliyor.

Orta hava yastığı: İki koltuğun ortasına açılacak şekilde koltuk sırtlığına entegre edilen orta hava yastığı; çarpma şiddeti, çarpma yönü veya ön yolcu koltuğunun pozisyonu gibi koşullara bağlı olarak olası bir yandan çarpışma anında sürücü ve ön yolcu koltukları arasında açılıyor ve sürücü ve yolcunun birbirine temasının önlüyor.

PRE-SAFE® Impulse Side: Yandaki radarlı sensörler sayesinde bir çarpışma potansiyelini erkenden algılayan sistem, bilinen özelliklere ek olarak olası bir yandan çarpışma öncesinde S-Serisi’ni belli bir oranda yükseltiyor. Sistem aktif yürüyen aksam E-ACTIVE BODY CONTROL üzerinden aracı 80 milimetreye kadar yükseltiyor. Böylece çarpışma anında oluşan kuvvet kapı yerine marşpiyel gibi daha sağlam ve dayanıklı bir bölgeye yönlendiriliyor ve kapılarla sürücü kabininin deformasyon olasılığı azaltılıyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER