Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaAkaryakıt DünyasıShell, deprem bölgesinde sosyal projeleri devreye alıyor

Shell, deprem bölgesinde sosyal projeleri devreye alıyor

Shell Türkiye, 6 Şubat’ta yaşanan deprem afetinin yaralarını sarmak için bölgede kurduğu 20 noktada 2 yıl boyunca çocuklara, gençlere ve kadınlara yönelik sosyal ve duygusal destek programları başlatıyor.

  • Programlar TEGV, TOG ve TKDF iş birliğiyle gerçekleşiyor.

Bu programların yanı sıra kadın girişimcileri desteklemek için sosyal girişim olan Kadınların Elinden ile iş birliğiyle deprem bölgesindeki kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünleri, Shell Select Marketler’de misafirleriyle buluşturarak sürdürülebilir bir şekilde kadın girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor.

Afet bölgesinde dayanışmaya destek oluyor, bölgenin kalkınması için çalışıyor

Shell’in afet sonrası dayanışma hareketine destek olmak üzere bölgenin kalkınmasına yönelik sosyal projeler hayata geçirerek sorumluluk almaya devam ettiğini belirten Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem; “Ülkemizin kıymetli kurumları TEGV, TOG ve TKDF iş birliğinde çocukları, gençleri ve kadınları önceliklendirdiğimiz sosyal ve duygusal destek çalışmalarını ivedilikle hayata geçiriyoruz. Kurduğumuz bu destek merkezlerinin yanı sıra Kadın Elinden platformu iş birliğiyle bölgedeki kadın üretici ve girişimcileri de destekliyoruz. Böylece bölgenin ihtiyacı olan sosyal ve ekonomik kalkınmada rol alıyoruz. Hiç şüphemiz yok ki bu zor zamanları hep birlikte aşacağız” dedi.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile 12 Öğrenim Birimi kuruyor

Shell, TEGV ile birlikte Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Elbistan ve İskenderun’da 12 öğrenim birimi kuruyor. 6-14 yaş gurubu çocuklar ve gençler için matematik, fen, okuma, bilişim ve kodlama, İngilizce ve sanat atölyeleri sunulan bu merkezler, sosyal etkileşimle de iyileşme sürecine katkı sunuyor. Aynı zamanda TEGV ve Shell Trafik Ateşböceği Tırı da Malatya’da çocuklara sağlık ve güvenlik odaklı eğitimler kapsamında sosyal etkileşim ve destek fırsatları sağlıyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile 2 Destek Merkezi kuruyor

Eşzamanlı olarak Shell, TOG iş birliğiyle Kahramanmaraş ve Hatay’da kurduğu destek merkezlerinde çocukları ve gençleri, özel olarak tasarlanmış atölyelerde bir araya getiriyor. 6-17 yaş ve 18-25 yaş olarak iki grupta sunulan bu atölyeler arasında duyguları ifade etmek, sınırları tanımak ve korumak, çocuk haklarının tanınması, yaratıcı yazma ve hikaye anlatma, müzik, dans, resim gibi çeşitli çalışmalar bulunuyor. Ayrıca tiyatro gibi sanat etkinlikleri, ekolojik okuryazarlık, sürdürülebilirlik atölyeleri, kaygı ve stresle baş etme yöntemleri, genel sağlık eğitimleri, afet yönetimi ve temel tedbirler, şiddetsiz iletişim, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri de çocuklar ve gençlerle buluşturuluyor.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile 6 Mor Yerleşke kuruyor

Shell deprem bölgesindeki kadınların iyileşme sürecine katkı sunmak üzere Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile birlikte Hatay ve Malatya’da 6 farklı lokasyonda Mor Yerleşkeler kuruyor. Kadınların yasal, tıbbi, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan bu merkezler, şiddetle mücadele eden kadınlara güvenli bir alan sunuyor. Mor Yerleşkeler aynı zamanda deprem sonrası dönemde kadınlar için sosyalleşme ve sosyal ağlarını yeniden inşa etme, emziren annelere güvenli ve hijyenik koşullar sağlama gibi hizmetler de sunuyor.

Kadınların Elinden ile deprem bölgesindeki kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünleri Shell Select marketlerinde tüketiciyle buluşturuyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER