Otokar Afrika’ya ihracatını artırmayı hedefliyor

230

Otokar, savunma sanayii alanındaki ürün ve kabiliyetlerini dünyanın farklı bölgelerinde tanıtmaya devam ediyor.

  • Otokar, 21-25 Eylül tarihleri arasında Güney Afrika’nın Tshwane şehrinde düzenlenecek olan Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı, AAD 2022’ye katılacak. Fuar süresince Otokar, zırhlı araçlardaki geniş ürün gamının yanı sıra kara sistemlerindeki üstün kabiliyetlerini tanıtacak.

Otokar askeri araçlarının 5 kıtada çok farklı bölge ve iklim koşullarında aktif olarak hizmet verdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde elde ettiğimiz deneyimleri, araç geliştirme çalışmalarımıza yansıtıyoruz. Mühendislik gücümüz, tasarım kabiliyetimiz ve teknoloji alanındaki üstünlüğümüz sayesinde günümüz ve gelecek tehditlerine yönelik geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz askeri araçlarımız ve geniş ürün gamımız ile fark yaratıyoruz. 4×4, 8×8 gibi farklı model ve özelliklere sahip askeri araçlarımız halihazırda Afrika’nın farklı bölgelerinde hizmet veriyor. Uluslararası rekabette ürün dışında en çok farklılaştığımız ve öne çıktığımız alanlar ise, entegre lojistik destek sistemlerimiz ve teslimat sürelerimiz oluyor. Her koşulda satış sonrasında da kullanıcılarımızın yanında oluyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde Afrika’nın zorlu koşullarında sağladığımız kesintisiz destek bizi hep bir adım öne taşıdı. AAD Fuarı süresince mevcut ilişkilerimizi geliştirmeyi ve bölgede yeni işbirliği fırsatlarını değerlendirmeyi istiyoruz. Bu sayede ülkemizin ihracatına daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

COBRA II dünya çapında 10’dan fazla son kullanıcıya başarıyla hizmet veriyor

Özellikle COBRA II aracının Afrika bölgesindeki başarılı performansıyla dikkat çektiğini vurgulayan Görgüç, şunları söyledi: “Kendi sınıfında dünyanın sayılı araçlarından kabul edilen COBRA II aracımız, Afrika’da çeşitli operasyonlarda kullanılarak kendini kanıtlamış bir araç. Ayrıca, asimetrik muharebe koşullarında etkinliğini göstermiş durumda. Aracımız, halihazırda bölgede Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler barış gücü operasyonlarında çokça kullanılmakta. Tüm bunların yanında, COBRA II dünya çapında 10’dan fazla son kullanıcıya başarıyla hizmet veriyor. Mevcut kullanıcılarımızın aracımızın performansından duyduğu memnuniyet yeni kullanıcılar için de referans oluyor. Tüm bunlar bizim için son derece gurur verici. Önümüzdeki yıllarda COBRA II’nin yanı sıra ARMA 6×6 ve ARMA 8×8 araçlarımızın da bölgede birçok kullanıcı tarafından tercih edileceğini değerlendiriyoruz.”