Perşembe, Mart 23, 2023

Goodyear, ay yüzeyindeki mobilite çalışmalarına katılıyor

Goodyear, kraterlerle dolu Ay yüzeyine uygun, Dünyanın altıda biri kadar yerçekimi olan ve çetin hava koşullarında kullanıma uygun araç lastikleri geliştiriyor.

The Goodyear Tire & Rubber Company, NASA‘nın 53 yıl önce bugün Ay‘a iniş yapan Apollo 11 görevini de içeren Apollo programı için ürün desteği sağlamıştı. Bu geleneği sürdürmeyi amaçlayan şirket, Lockheed Martin ve General Motors‘un Ay mobilite aracı projesine katılarak çalışmalarını Ay araçlarının lastikleri üzerinde yoğunlaştıracak.

Goodyear, Apollo görevinden bu yana NASA ile iş birliği içinde kalarak Ay araçları için lastik tasarımları konusunda inovasyonlarını sürdürüyor. Şirket, Ay yüzeyindeki görev için en önemli ekipmanlardan biri olan lastikler konusunda önemli ölçüde uzmanlık sağlayacak.

NASA’nın Ay’da yaşama ve çalışmaya yönelik Artemis programı

Lockheed Martin Ay Keşif Operasyonları başkan yardımcısı Kirk Shireman, konu hakkında şunları söyledi: “NASA’nın Ay’da yaşama ve çalışmaya yönelik Artemis programı kapsamında Ay yüzeyinde ulaşıma ihtiyaç duyuluyor ve bu ihtiyacı hem astronotların kullanacağı araçlarla, hem de insansız olarak çalışacak otonom araçlarla karşılamayı planlıyoruz. Bu yeni nesil Ay mobilite araçlarını, NASA ve aynı zamanda ticari şirketler ve hatta başka uzay ajansları için hem bilimi hem de keşif çalışmalarını desteklemek üzere geliştiriyoruz.”

Goodyear, bu çalışmalar kapsamında Ay yüzeyinde mobiliteyi geliştirmek ve Ay’daki zorlu koşulların üstesinden gelmek Dünya’da mikro mobilite, otonom hizmet araçları ve yolcu ulaşım araçlarında kullanılan havasız lastik teknolojisinden faydalanıyor.

Goodyear Küresel Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Teknoloji Baş Sorumlusu Chris Helsel, bu konuda şunları söyledi: “Ay’ın son derece zorlu çalışma ortamına uygun lastik üretirken öğrendiğimiz her tecrübe, Dünya’da daha iyi havasız lastik üretmemize ve geliştirmemize yardımcı olacak. Böylece, mobiliteyi her yerde sağlama hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız. En az bunun kadar önemli diğer bir konu da keşif ve mobilite konusunda dev adımlar atabilen bu iki prestijli şirketle birlikte tarih yazma onurunu yaşamamız olacak.”

Geliştirecek lastikler, uzun yıllar kullanılacak

Apollo Ay araçları, iniş yapacağı noktanın 8 km çevresi içerisinde yalnızca birkaç günlük süreyle kullanılmak için özel olarak geliştirildi. Goodyear’ın geliştireceği lastikler, uzun yıllar kullanıma izin verecek ve -155°C’ye ulaşan gece, 120°C’ye ulaşan gündüz sıcaklıkları gibi zorlu koşullarda tam performans göstermek için performansları artırılacak.

Şirketler, projeyi geliştirmek için tüm uzmanlıklarını ve gelişmiş sanal testleri uygulamaya şimdiden başladılar. Bu kapsamda Ay toprağı test ortamında lastik testleri de yürütülüyor. General Motors’un geliştirdiği GMC Hummer EV kamyonet ve Chevrolet Corvette gibi araçlar, mühendislere Ay yüzeyi aracının ve gelişmiş lastiklerinin Ay yüzeyinde nasıl çalışacağı konusunda iç görü sağlayacak.

Elektrifikasyon, otonom araç teknolojisi ve şasi geliştirme

General Motors ekibe üç alanda uzmanlık sağlıyor: elektrifikasyon, otonom araç teknolojisi ve şasi geliştirmeleri. GM HYDROTEC küresel inovasyon ve savunma mühendisliği icra direktörü Charlie Freese, bu konuda şunları söyledi: “Ay yüzeyi araçlarında GM’in gelecek yıllarda müşterilerine milyonlarca elektrikli araç sağlaması öngörülen elektrikli araç teknolojisi kullanılacak. Bu çalışmalardan Dünya’da elektrikli araçların performansını, kalitesini ve dayanıklılığını artırabilecek önemli dersler çıkaracağımızı öngörüyoruz. GM’in otonom araç teknolojisindeki çalışmaları sayesinde Ay aracı sürücüsüz olarak çalışabilecek ve şirketin elde edeceği bilgiler, bu en yeni Dünya dışı aracın performansına şimdiden katkı sağlayacak.”

Lockheed Martin, NASA ile Artemis projesi için keşif sınıfı uzay aracı Orion ve çeşitli Mars gezegen araçları gibi insanlı ve robotik derin uzay araçları konusunda 50 yılı aşkın zamandır yaptığı iş birliğinden faydalanarak bu büyüyen ekibe öncülük ediyor. Lockheed Martin ayrıca NASA’nın Güneş sistemimizdeki tüm gezegenleri keşfetmesine katkı sağlayan bir şirket olarak gelecek uzay görevleri için yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor.

Bu şirketlerin ekipleri, kendilerine özgü bakış açılarını ve ortak uzmanlıklarını yeni zorluklara ve ilk kez değerlendirilen pazar yaklaşımlarına uygulayacak. Şirketler, geliştirdikleri araçları 2025 yılında gerçekleşmesi planlanan ilk iniş görevini desteklemek için uygun bir zamanda Ay yüzeyine indirmeyi öngörüyor.

GÜNÜN HABERLERİ

ÖNE ÇIKAN BENZER HABERLER